Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Erik Bjerager, ansv. chefredaktør og adm. direktør
Erik Bjerager
Send artiklen Lars Løkke til klimaeksamen til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Lars Løkke til klimaeksamen

Thor Pedersens klimakritik er med til at forny tvivlen om, hvor helhjertet Venstre er i denne sag. -

- Erik Refner/Scanpix Denmark

Kommenter Hold mig opdateret

Thor Pedersen (V) sår tvivl om Venstres helhjertede klimaopbakning, skriver Tim Knudsen i 'Politisk set'

Folketingets formand, Thor Pedersen, gav sammen med andre medlemmer af Venstres folketingsgruppe frit løb for deres klimaskepsis tre dage før det største topmøde, Danmark har været vært for, klimatopmødet. Folketingets formand, der normalt holder en lav profil, valgte at sætte spørgsmålstegn ved regeringens målsætning ved topmødet om, at jordens temperaturstigning ikke må stige mere end to grader i forhold til før industrialiseringen. Han blev støttet af Dansk Folkeparti.

Der er bestemt problemer knyttet til at måle temperaturer, men tidspunktet for kritik overraskede. I sig selv har kritikken dog ikke større betydning, topmødets succés afhænger af meget, som Danmark ikke er herre over. Men at være vært for et topmøde er ikke kun en praktisk opgave, værten kan facilitere, at et godt resultat nås. Det forudsætter imidlertid, at værten har en klar strategi. Thor Pedersens kritik gav fornyet tvivl, om der helt op i Venstres top har været en helhjertet opbakning bag topmødet.

Annonce
Bare 50 dage før topmødet var medierne fyldt med kulørte historier om "magtkampe" mellem ministre og ministerier. Connie Hede-gaard (K) fik som klimaminister fornuftigt lagt låg på uroen. Men embedsmandskilder har omtalt forberedelserne som ministerielle stammekrige. Klimachef Bo Lidegaard i Statsministeriet lagde uden om Klima- og Energiministeriet sin egen strategi. For Udenrigsministeriet er succes lig med et velfungerende arrangement uden mislyde, der slutter i god stemning med stor enighed. Hvis for eksempel u-landene udvandrer i protest, er det ikke en succes. Men indholdet i en klimaaftale har især optaget Klima- og Energiministeriet. Her har man syntes, at Udenrigsministeriets embedsmænd var mere interesserede i enighed end i en ambitiøs klimapolitik. Men man har især været provokeret af, at andre ministerier har holdt møder om klimatopmødet uden overhovedet at orientere, endsige invitere Klima- og Energiministeriet. Kommunikationen mellem ministerierne har helt utvivlsomt været oplevet som mangelfuld.

Klima- og Energiministeriet har også haft sine egne problemer, fordi det var skabt af sammenbragte børn fra to forskellige ministerier med meget forskellige kulturer. Især medarbejdere fra det tidligere så magtfulde Miljøministerium, der gav medarbejderne vide udfoldelsesmuligheder, har haft det svært i et forholdsvis lille og måske midlertidigt ministerium. Det tog tid, før departementschef Thomas Egebo, som kom fra Transportministeriet, men som oprindelig er "opdraget" i Finansministeriet, kom på bølgelængde med dem.

Klima- og Energiministeriet med Connie Hedegaard i spidsen har alligevel formået energisk at gøde jorden for topmødet ude i verden. Det var dog til syvende og sidst statsministeren, der skulle få alle ministerier til at samarbejde om topmødet.

Daværende statsminister Anders Fogh Rasmussen (V) accepterede et dansk værtskab for topmødet. Statsministre har magten til at tage æren for det gode. Den nuværende statsminister har en interesse i at kunne udlægge et vellykket topmøde som sin personlige fortjeneste. Det har til gengæld også været statsministerembedets uomgængelige ledelsespligt at formulere strategi og dermed succeskriterier, definere arbejdsdelingen mellem ministerierne og organisere deres samarbejde om topmødet. Statsministre er nu om dage også altid formænd for deres parti og har den opgave at sikre partiets opbakning bag regeringen. Også bag topmødet og klimapolitikken.

Det var ikke optimalt, at Fogh fra december 2007 til april 2009 brugte meget tid på at finde sig en anden stilling, og at efterfølgeren Lars Løkke Rasmussen (V) måtte bruge tid på at sætte sig ind i de klimapolitiske problemstillinger. Men det gavner jo heller ikke det klimapolitiske fodslag, hvis det største regeringsparti, Venstre, rummer en del, som hævder, at klimaproblemet er stærkt overvurderet. Til dem hørte for få år siden i øvrigt også Anders Fogh Rasmussen. Thor Pedersens kritik er med til at forny tvivlen om, hvor helhjertet Venstre er i denne sag.

Lars Løkke Rasmussen har hænderne fulde af store udfordringer. Det er sandsynligt, at topmødet bliver en relativ succes. Men Thor Pedersens overraskende udfald får kun flere på den hjemlige politiske scene til at holde øje med, om Venstre og statsministeren kan blive lastet for eventuel kritik af den danske indsats, og om der kan drives kiler ind i regeringsflertallet.

Tim Knudsen er ansat på Institut for Statskundskab på Københavns Universitet
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​