17. december 2009
Danmark var engang rig på fattigdomslitteratur. I dag undgår forfattere armod og elendighed, mener litteraturforskere
Fattigdom er ikke et populært emne blandt forfattere. I dag tager de udgangspunkt i deres egen og størstedelen af danskernes verden, hvor der er råd til fladskærme og rejser.
Danmark var især i mellemkrigstiden rig på litteratur om underklassen, men de seneste 20-30 år er dansk litteratur derimod fattig på skildringer af små kår, påpeger en række litteraturforskere.
– Jeg kan lige så godt sige det lige ud: Efter 1950 står eksemplerne ikke ligefrem i kø, siger lektor i litteratur Ulrik Lehrmann ved Syddansk Universitet i Odense, som mener, at den udeblivende fattigdomslitteratur blandt andet hænger sammen med, at fattigdomsbegrebet med fremkomsten af velfærdsstaten gradvist er udvandet.
Ifølge lektor i litteratur ved Københavns Universitet Lasse Horne Kjældgaard har manglen på arbejderlitteratur at gøre med en slags forstoppelse af socialrealistiske bøger fra 1970'erne.
– Den sociale bevidsthed blandt forfattere blev slidt op. Det blev et dogme, at litteratur skulle have en social bevidsthed og være politisk progressiv. Vi er nok ikke færdige med reaktionen mod den ensretning, mener Lasse Horne Kjældgaard.
Der er ifølge ham få, der tør tage udfordringen i at udvikle litterære skabeloner, der anvendes til at skildre fattigdom. Det ender ofte som en sentimental fortælling lig H.C. Andersens "Pigen med svovlstikkerne" eller en glamouriseret fremstilling af den stolte arbejder.
Ifølge forfatteren Bent Vinn Nielsen, der voksede op i en arbejderfamilie og siden 1978 har skildret underprivilegerede eksistenser i flere romaner, er der en reel fattigdom i Danmark, der savner at blive afspejlet i skønlitteraturen. Danskerne har bare ikke har lyst til at læse om det, mener han.
– Det er populært med trivialiteter. Det skal være underholdende og genkendeligt. Der er udbredt skepsis blandt forfattere over for at skrive om økonomiske og sociale forhold, siger Bent Vinn Nielsen, som dog ser et håb i de kommende generationer af unge forfattere, der simpelthen ikke vil kunne overse den stigende fattigdom og måske oplever familier, der ikke har råd til at gå til fodbold eller købe en computer.
krasnik@kristeligt-dagblad.dk