Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Allan Sørensen, mellemøst-korrespondent 
Allan Sørensen
Send artiklen Statslederne bør blive i København til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Statslederne bør blive i København

Kommenter Hold mig opdateret

Klimaforhandlingerne i Bella Center går trægt. Forhandlingerne befinder sig i det dødvande, der har præget topmødet fra start. Derfor har FN's generalsekretær Ban Ki-moon bedt statslederne om at blive i København natten over. Det siger Stavros Dimas til nyhedsbureauet Reuters. Han er EU's miljøkommissær.

- Jeg kan ikke forestille mig, at 120 ledere tager hjem uden et resultat. Alle har sagt, at de vil bekæmpe den globale opvarmning. Jamen, så gør det, siger Dimas.

Embedsmænd har forhandlet hele natten. Men forhandlingerne har aldrig været tæt på et gennembrud. Derfor er det nu op til stats- og regeringscheferne at sikre en eller anden form for aftale.

I øjeblikket sidder statslederne i en kamp mod uret og forhandler om en slut-erklæring. Det er helt uhørt i FN-systemet.

Annonce
Ifølge Ritzaus oplysninger står Kina, USA og EU i spidsen for at få et gennembrud. Det er især præsident Nicholas Sarkozy fra Frankrig og kansler Angela Merkel fra Tyskland, der har taget føringen. De forsøger at få skabt enighed om en tekst, der kan afslutte mødet.

Der er stadig meget store uenigheder om indholdet i en slut-erklæring. Derfor er der ikke mange, som tror på, at topmødet ender med en bindende,politisk aftale.

/ritzau/

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock
flexblock
splitblock
Mener du, at uligheden vokser i det danske sundhedssystem?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock