Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Erik Bjerager, ansv. chefredaktør og adm. direktør
Erik Bjerager
Send artiklen Krarup forsvarer anti-muslimske udtalelser til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Krarup forsvarer anti-muslimske udtalelser

Søren Krarup, præst og folketingsmedlem for Dansk Folkeparti, forsvarer formand for Trykkefrihedsselskabet Lars Hedegaards udtalelser om, at voldtægt er udbredt i muslimske familier. "Barske sandheder" er det ifølge Krarup. --

- Leif Tuxen.

12 debatindlæg Hold mig opdateret

Søren Krarup (DF) forsvarer Lars Hedegaards anklager om, at voldtægt ofte finder sted i muslimske familier

Interview Søren Krarup er præst, folketingsmedlem og blandt Dansk Folkepartis ideologer. Han har forsvaret og forsvarer stadig formand for Trykkefrihedsselskabet Lars Hedegaards udtalelser i et videointerview på hjemmesiden snaphanen.dk. Her hævder Lars Hedegaard blandt andet, at voldtægt ofte finder sted i muslimske familier. Udtalelserne er efterfølgende blevet kritiseret skarpt af kommentator Niels Krause-Kjær og andre borgerlige stemmer.

Nu er der gået nogle dage, og du har haft mulighed for at tænke over Lars Hedegaards udtalelser. Er du stadig enig i, at Lars Hedegaard har fuldstændig ret?


Lars Hedegaard er blevet groft forfalsket. Niels Krause-Kjær har fuldstændig meningsløst beskyldt ham for at opfordre til lynchning. Det er uden mening i forhold til det, som han har sagt. Det, han har sagt, er alt sammen velkendte ting. At islams syn på kvinden er undertrykkende. Og at islam har undertrykt kvinder i 1400 år med æresdrab, steninger, mishandlinger og mænds behandling af deres koner som andenrangsmennesker. Det står også i Koranen – der er intet som helst hemmeligt i det.

Lars Hedegaard er blandt andet citeret for, at muslimer "voldtager deres egne børn. Det hører man hele tiden. Piger i muslimske familier bliver voldtaget af deres onkler, deres fætre eller deres far." Er det fakta?

Annonce
Selvfølgelig udtaler han sig ikke om alle muslimer. Men hvis du gør dig den ulejlighed at læse den bog, der kom på Gyldendal i 2007, og som hedder "Mødom på mode", så vil du finde en muslimsk pige, der selv fortæller, at hun blev voldtaget af sin onkel. Og hvordan hun var nødt til at holde det skjult for sin egen familie, fordi hun ville blive gjort til forbryderen, hvis forbrydelsen blev afsløret. Det er et talende vidnesbyrd om, at Lars Hedegaards udtalelser ikke er grebet ud af luften.

Jeg har faktisk lige ringet til Kristina Aamand, der er medforfatter til "Mødom på mode". Hun siger, at du misbruger en enkelt kvindes beretning i hendes bog. Og at bogen nu misbruges politisk. Er du så sikker på, at Mødom på mode giver Lars Hedegaards udtalelser belæg?

Hun siger, at jeg misbruger den? Hun skriver noget andet i en kronik i Politiken den 24. maj 2004. Jeg vil da ikke forbyde hende at synes, jeg misbruger hendes bog. Jeg har læst hendes bog som en skildring af, hvordan forholdene åbenbart også kan være i muslimske familier. Og det er en klar bekræftelse af Lars Hedegaards tale, som også svarer til, hvad der fortælles i Koranen.

Men hvis vi holder fast i "Mødom på mode", er det, som du selv understreger, én kvindes historie. Kan man generalisere ud fra det?

Når det, som jeg siger, bakkes op af, hvordan Koranen i øvrigt omtaler kvinder, og når det bakkes op af, hvordan vi i dette kristne land har været vidne til mange æresdrab på piger, som åbenbart har krænket familiens såkaldte ære, så er der grund til at sige, at det ikke er grebet ud af luften, hvad Lars Hedegaard har sagt.

Men hvilken dokumentation er der for, at piger i muslimske familier bliver voldtaget af onkler, fætre og fædre?


Ja, der er altså den dér konkrete episode. Og så er der en hel del andre, som selvfølgelig ikke kendes som andet end lavmælt hvisken, fordi det hele drejer sig om, at det ikke må komme ud.

Lars Hedegaards udtalelser har ifølge politisk kommentator Niels Krause-Kjær medført et skred i den offentlige debat. Sådan forstået, at bestemte emner har bevæget sig fra krogene til forreste linje. Er det efter din mening en nødvendighed, at Lars Hedegaard har udtalt sig, som han har gjort?

Det er i hvert fald uklogt at udtale sig over et frokostbord til journalister, som ikke giver ham mulighed for at lade ham se, hvad de løber videre med. Jeg vil sige, at han har været uforsigtig. Jeg ville nok have advaret imod at sige en række barske sandheder på den måde. Men når det er sagt, så er det sandheder. Jeg ved ikke, hvor gammel du er, men i 1989 var Lars Hedegaard chefredaktør på Information. Der var en journalist, som hed Lars Villemoes, og som begyndte at udfolde historien om Blekingegadebanden. Blandt journalisterne på Information og i hele det venstreorienterede bagland var der en udtalt vilje til at lukke munden på ham. Det var kun Lars Hedegaards vilje til at stå fast på det frie ord, der sikrede afsløringen af Blekingegadebanden. Dette er en sag af samme karakter, hvor Lars Hedegaard står fast på det frie ord.

Der er en anden passage, som jeg ikke forstår. Måske kan du hjælpe mig. Lars Hedegaard siger: "Our leaders do not take this seriously and I am afraid that it will take a public uprising before they will take this seriously. But they must. After the German occupation of Denmark there were quite a few who had collaborated with the enemy who came into very hot water. The same thing could happen here." Hvordan læser du det citat?

Det svarer til, hvad jeg selv har sagt. Hot water betyder bare, at de kommer i knibe. Men Niels Krause-Kjær har så udlagt det som om, at folk bliver lynchet. Det er en fuldstændig uvederhæftig oversættelse. Det er det samme som efter besættelsen, hvor de, der havde samarbejdet med tyskerne, kom i knibe. Jeg har selv mange gange brugt sammenligningen med besættelsestiden, fordi der er tale om, at man har påtvunget den danske befolkning en politik, som er ødelæggende, og som også førte til systemskiftet i 2001.

Der er blevet læst en trussel ind i den udtalelse. Læser du den også sådan?

Nej, det er bare en konstatering af, at man har gennemtrumfet en politik, som er folkeligt ødelæggende. Og som ville være blevet standset, hvis politikerne havde respekteret befolkningen. Allerede i 1980'erne burde man have standset det, der blev en national katastrofe.

beck@kristeligt-dagblad.dk
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2 | 3

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

Trådet overblik  |  Fladt overblik

Sandheden om Lars Hedegaard er ilde hørt

Zapadnik, publiceret d.29/12 09:27 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Krarup forsvarer anti-muslimske udtalelser
http://www.180grader.dk/nyheder/Forsker_Red_Barnet_censurerede_min_rapport.php
18.01.2008
Forsker: Red Barnet censurerede min rapport
I 2006 bad Red Barnet den svenske forsker Pernilla Ouis om at undersøge fænomenet æresrelateret vold i Mellemøsten. Men Red Barnet valgte at slette flere passager i rapporten med den begrundelse, at grundlaget for undersøgelsen var for tyndt. Årsagen er alene censur og berøringsangst, siger Pernilla Ouis.
Pernilla Ouis er selv muslim og siger, at hun ikke har nogen interesse i at kaste smuds på muslimer, men at man også må kunne kritisere religionen, kulturen og Mellemøsten. Red Barnet derimod mener, at Ouis peger fingre af hele Mellemøsten. Det beretter TV2/Lorry.
"Jeg beskylder ingen, men jeg fortæller, at der findes visse strukturer i religionen og kulturen, der gør det svært," siger Ouis til TV2/Lorry med henvisning til den strenge mellemøstlige sexmoral.
Ifølge Red Barnet, fordømmer Pernilla Ouis hele Mellemøsten, fordi hun sammenkæder kulturelle årsager med æresvolden på baggrund af et utilstrækkeligt grundlag. Det siger Sanna Johnson fra Red Barnet i Mellemøsten.
"At hele Mellemøsten står for, at man har ret til sex med børn under 18 år osv., men det er ikke holdningen hos alle i Mellemøsten," siger hun.
Pernilla Ouis fik til opgave at undersøge æresrelateret vold, ægteskaber og sexudnyttelsen af piger i Libanon, Palæstina og Yemen. 400 piger er blevet interviewet.
"Vi har haft enkelte livshistorier med piger, som har været udsat for seksuelle overgreb, tidlige ægteskaber eller æresvold. Og vi har samlet disse livshistorier i hvert enkelt land. Både muslimer og kristne," forklarer Pernilla Ouis.
Men det datagrundlag er alt for lille, mener Red Barnet.
"Man kan ikke basere sig på udtalelser fra et sted mellem 300-450 børn og sige, at dette er en absolut gyldighed for en område der dækker mere end 200 millioner mennesker," siger Sanna Johnson.
Seksuel udnyttelse almindelig
I Pernilla Ouis rapport er alt, som forklarer årsagerne til æresvold, censureret. Men ifølge Ouis hænger æresvold, seksuel udnyttelse og for tidlige ægteskaber sammen.
"Seksuel udnyttelse kan lede til æresvold, men det kan også lede til tidligere ægteskaber, som kan ses som seksuel udnyttelse, da det er meget små piger, vi taler om," siger hun og fortsætter: "Udfordringen for Mellemøsten er, at deres seksuelle selvbillede trues, når vi siger, at seksuel udnyttelse er ganske almindeligt. Vi siger, at deres æresnorm ikke nødvendigvis gavner pigerne, men tværtimod gør det værre," forklarer Ouis til TV2/Lorry og fortsætter:
"Jeg tror, at det er udtryk for den misforståede velvilje, som så ofte er hos os svenskere, når vi tror, at folk ikke kan håndtere konflikter eller kritik. Vi sammenstiller kritik med en krænkelse, men det er ikke det samme. Og jeg mener, at skal man behandle alle mennesker ens, så skal man kritisere dem på en ligeværdig facon."
mailto:thomas@180grader.dk
- Sådan stod der i den liberale netavis i januar 2008. Medier, universiteter og organisationer som Sex og Samfund nægter at undersøge dette emne.
Del Link

Re: Sandheden om Lars Hedegaard er ilde hørt

kirsten K., publiceret d.29/12 11:31 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Krarup forsvarer anti-muslimske udtalelser
For det første: er der statistisk belæg for at hævde, at muslimske mænd begår flere voldtægter end danske? (Her skal så også lige diskuteres hustruvold, incest mm, for at holde styr på begreberne)
For det andet, hvis ja til det første: er det så fordi de er muslimske? (Og ikke f. eks. fordi de er socialt marginaliserede?)
For det tredje er at komme i 'hot water' eller i knibe tilstrækkeligt upræcist til at det kan opfattes som en trussel -
I det hele taget er Hedegaard, Krarup og konsorter netop ubestemte, utænkende og ...hadefuldt antydende i useriøse generaliseringer, så man synes nok de skulle læse et par videnskabsteoretiske bøger!
Del Link

Re: Sandheden om Lars Hedegaard er ilde hørt

else sommer, publiceret d.29/12 11:44 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Krarup forsvarer anti-muslimske udtalelser
http://www.akf.dk/udgivelser/2006/seksuelle_overgreb/

Ja, sandheden er ilde hørt.
Hvorfor er det forbudt at tale om danskeres misbrug af børn? Og at gøre noget ved det?
Hvorfor tier de om kirkens mænd og kvinder, der udfører så grusomme handlinger?
Hvilken grund har vi til at tro, at muslimer er værre end os i den henseende?
Hvad med at feje for egen dør først?

Hvis man mener, muslimer udgør en trussel mod vort samfund, vor religion, hvorfor så ikke sige det lige ud, så vi kan drøfte sagen og tage eventuelle forholdsregler?
Personligt føler jeg mig mest truet af rænkesmede, der så gladeligt ofrer vore egne børn i en ? sags tjeneste.
Del Link

Re: Sandheden om Lars Hedegaard er ilde hørt

Erik_Haaest, publiceret d.29/12 13:24 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Krarup forsvarer anti-muslimske udtalelser
Godt, at der stadig er modige mennesker, som tør tale 'Roma midt imod'. Søren Krarup er en af dem. Lars Hedegaard må også være det, når Krarup forsvarer ham på den intelligente måde.Jeg kender intet til ham. Jeg husker kun alt for godt, hvad vi måtte finde os i, da vi i 1970'erne i vor avis "Danske Tidende" fremhævede de samme synspunkter. Dengang talte vi ikke om muslimer, men om fremmedarbejdere.
(Jeg sad 5 dage i spjældet for ikke at have censureret i overdyrlæge A. Riemans artikel til vor avis med overskriften "Fremmedarbejderne yngler som rotter"). I dag tyder de officielle tal på, at Riemann var tæt på sandheden.
Dengang kom fremmedarbejderne udelukkendce fra muslimske lande. Vi troede dengang, at der var tale om en kulturkløft. I dag véd vi bedre.
I øvrigt er det morsomt for mig at se, hvordan opfattelser ændrer sig: Da Dansk Folkeparti blev oprettet, var jeg blandt de første, som meldte sig ind. Men jeg blev afvist af landsformanden som 'for rabiat'.
I dag er DF længere fremme i skoene, end selv jeg turde i 'Danske Tidende'
Trods manglende medlemskab, har jeg endnu ikke fået forbud mod at stemme på det eneste parti, der siger, hvad vi andre stadig kun tør tænke.
Del Link

Re: Sandheden om Lars Hedegaard er ilde hørt

karsten1, publiceret d.29/12 14:30 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Krarup forsvarer anti-muslimske udtalelser
Et lidt anderledes perspektiv på dette:

http://www.information.dk/219824

Her slås det fast, at især socialt udsatte kvinder er i større fare for at blive voldtaget end veluddannede kvinder er. Således må det også være for muslimske kvinder...at de kvinder som er muslimer, og socialt udsatte, er i større fare for at blive voldtaget end veluddannede kvinder, som er muslimer. Pointen er, at dette er et socialt problem, ikke et religiøst. Også selvom Krarup forøsger at gøre det til et særligt muslimsk problem ved at henvise til Koranen (eller haditherne) mht. kvindesynet i Islam. Måske Krarup skulle læse Pauli i Det Nye Testamente om hans (Paulus) holdning til kvinderne, som baserer sig på en middelhavs-opfattelse af forholdene mellem de to køn, og på den herskende Romer-ret, som gav patriarken hånd og halsret over sin husstand, inkl. kvinden.

Mht. seksualmoralen i Mellemøsten er den jo ganske givet steng og konservativ, præcis som den også er i landene omkring Middelhavet, som er - kristne (katolske). Også i USA finder man jo en konservativ og streng seksualmoral.
Mange mennesker i USA er jo også blevet seksuelt misbrugt, med henvisning til netop - religionen. Således er det ikke kun i Mellemøsten, at denne undertrykkelse finder sted, af kvinder, homoseksuelle og andre. Af den grund skal det ikke forhindre en forsker som Ouis i at påpege problemerne ved den strenge seksualmoral i Mellemøsten og hvad det kan føre til.

Ang. Krarups (og Hedegaards) retoriske kneb med at henvise til en enkelt muslimsk (somalisk) piges beretning er det bare at sige, at det kan man ikke; man kan ikke generalisere ud fra et enkelt tilfælde - ej heller selvom Krarup synes at Islam (via Koranen mm) i 1400 år har været kvinde-undertrykkende. Krarup synes at være blind for kristendommens undertrykkelse af kvinder...

Mht. steninger mm. - så var dette en accepteret straffe-metode omkring år 600. Og mange muslimer arbejder på at ændre dete. Faktisk er det kun i de her år, hvor visse salafister forsøger at genoplive det islam som de tror eksisterede i 600-700 tallet, at Koranens (sharias) straffe-metoder er blevet mere og mere udbredt .

Ang. 'de mange æresdrab på piger' - hvor mange har vi så haft? Og hvad med de helt almindelige danske (kristne?) mænd, som går amok og dræber deres (eks)kærester, fordi de har fundet en anden eller vil forlade dem? Ofte er der jo tale om socialt, udsatte, isolerede mænd. Mon ikke også dette gælder for familier/mænd, som begår det som Krarup betegner som æresdrab - og som er muslimer?

Mht. 'hot water' og 'public uprising' er der ikke meget at misforstå. Her handler det om 'et folkeligt oprør' og en slet skjult trussel om at alle, der har samarbejdet med muslimer kommer i 'hot water'. Og det 'hot water' de kommer i er præcis det samme 'hot water' som dem der samarbejde med tyskerne kom i i maj/juni 1945. Og det var (som Hedegaaard som historiker udmærket godt ved) folkets kløer, de kom i. Og dengang, efter 2. verdens krig, blev folk, som havde samarbejdet med tyskerne, ikke behandler særligt godt.

Hedegaard og Krarup mener, at kristenheden befinder sig i en krig med Islam. Og det er i det lys, der her udtalelser skal ses. De synes at være blinde for (ellers giver de i hvert fald ikke udtryk for det) at muslimer er som jøder, kristne, hinduer og folk flest. Solen skinner på det dårlige kron såvel som på det gode. Og alle folk har gode såvel som onde mennesker. Og at det handler om at få folks indre lys til at skinne...
Del Link

Re: Sandheden om Lars Hedegaard er ilde hørt

Peter Kaltoft, publiceret d.29/12 14:43 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Krarup forsvarer anti-muslimske udtalelser

Hej Karsten..

Er ikke uenig i dit indlæg..

Man kan udvide det til at spørge, om man også bør basere en holdning på kristne her i landet, på hvordan kristne i f.eks. Afrika lever.. Vi taler jo om kristne, ikke sandt?

Mvh
Del Link

Re: Sandheden om Lars Hedegaard er ilde hørt

Bent Christensen, publiceret d.29/12 16:48 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Krarup forsvarer anti-muslimske udtalelser
NOGLE PUNKTER I ANLEDNING AF SAGEN OMKRING HEDEGAARD-INTERVIEW’ET

I anledning af sagen omkring Lars Hedegaards køkkeninterview har jeg gjort mig følgende tanker:

1.
Man skal selvfølgelig under ingen omstændigheder underkaste sig egentlig selvcensur.

2.
Man skal, når man kritiserer islam, gå med både seler, livrem og sokkeholdere med hensyn til, om det, man siger, kan dokumenteres. Og man skal i det hele taget udtrykke sig på en sådan måde, at der ikke bliver ting i selve udtrykket, der kan bruges til at flytte fokus fra selve sagen.

3.
Man skal formulere sig, så man ikke kan beskyldes for at skære alle over een kam, men udtrykkeligt sige, at der er ”en særlig tendens til” eller ”en overrepræsentation af” osv., og at disse forhold må ses som udspringende af de og de ting i Koranen el. lign.

4.
Man skal prøve at få en nogenlunde almindeligt anerkendt definition på, hvornår man ”skærer alle over en kam” eller ”generaliserer”. For man kan jo ikke lade være at kritisere nogle forhold i en gruppe, der er underlagt en bestemt ideologi el. lign., bare fordi de pågældende forhold ikke praktiseres af samtlige gruppens medlemmer. Man kan fx ikke lade være at kritisere kommunismen, fordi det ikke var alle sovjetborgere, der var aktivt medvirkende i tvangskollektiviseringen, udrensningerne og slavearbejdet i GULAG-lejrene, eller lade være at kritisere nationalsocialismen, fordi det ikke var alle tyskere, der var aktivt medvirkende i den hjemlige undertrykkelse, krigsforbrydelserne og Holocaust.

5.
Man skal tilsvarende prøve at få defineret, hvordan man kan få gjort regnskabet op med dem, der har optrådt forræderisk i forhold til såvel fædrelandet som de vestlige værdier. Der skal efter min mening ikke være tale om nogen form for fysisk eller anden egentlig straf (medmindre, selvfølgelig, der er tale om handlinger, der i forvejen er egentlig strafbare). Men når man tænker på, hvilke - mere eller mindre håndgribelige - omkostninger det har haft at kæmpe på den rigtige side her i de seneste årtier, og når man tænker på, hvor billigt, de, der var på den forkerte side under Den Kolde Krig, er sluppet, og når man navnlig ønsker at prøve at hindre en gentagelse, når vi næste gang bliver sat under pres, så må det være rimeligt, at de, der har været aktivt på den forkerte side i hele den fremmedpolitiske situation og i hele konfrontationen med islam, i det mindste får deres fortjente dom ved historiens domstol.

6.
Man bør, da Hedegaard-interview’et nu har givet anledning til hele denne debat, prøve - hvis det er muligt - at få lavet nogle større og virkelige undersøgelser af, i hvilket omfang der faktisk er noget om det, Hedegaard siger, og i hvilket omfang det kan ses som havende en baggrund i islam og muslimsk kultur. Det vil være for dårligt, hvis et så alvorligt emne bare skulle ende i noget i retning af en stor gang påstand mod påstand. På en måde ville en stor retssag heller ikke være så dårligt.

Bent Christensen
Del Link

Re: Sandheden om Lars Hedegaard er ilde hørt

Luci, publiceret d.29/12 19:15 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Krarup forsvarer anti-muslimske udtalelser
Søren Krarup virker mere og mere hysterisk i sine udtalelser. Hans stupide generalisering og støtte til muslimers påståede og komplet udokumenterede påstand, fremsat af Lars Hedegaard er intet andet end skamløs løben med sladder. Perfiditet er mandens kendemærke.
Del Link

Re: Sandheden om Lars Hedegaard er ilde hørt

Nederby Jessen, publiceret d.29/12 19:44 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Krarup forsvarer anti-muslimske udtalelser
Søren Krarup har "bare" endnu en gang vist, at han blander religion og politik, selv om han siger, at man ikke må.

Søren Krarup har "bare" endnu en gang vist, at han generaliserer ud fra enkelt-situationer.

Jeg kunne skrive mere i denne anledning, men må hellere passe på. Jeg er før på disse sider blevet beskyldt for at gå efter manden og ikke efter bolden, når jeg hår jeg har antydet noget om Søren Krarup.

Bjarne Nederby Jessen
Del Link

Re: Sandheden om Lars Hedegaard er ilde hørt

Claus2000, publiceret d.30/12 02:17 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Krarup forsvarer anti-muslimske udtalelser
@Bchris Her er der et link til en omfattende undersøgelse af problemerne. Disse synes at være al for alvorlige til ignorere:
http://www.socialcohesion.co.uk/files/1229624550_1.pdf

For vor egen og ikke mindst for potentielle ofres skyld, bør man se virkeligheden i øjene. Til dette kan Lars Hedegårds tale måske hjælpe.
Del Link
Mere:   1 | 2   Næste


flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​