Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Erik Bjerager, ansv. chefredaktør og adm. direktør
Erik Bjerager
Send artiklen Politiet vil knuse Irans opposition til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Politiet vil knuse Irans opposition

Kommenter Hold mig opdateret

Der vil ikke længere blive udvist nogen tolerance over for oppositionen i Iran, siger landets politichef. Onsdag bød på store pro-regeringsdemonstrationer

Det iranske myndigheder vil "knuse" de demonstranter, der ønsker at vælte systemet. Sådan siger Irans politichef, general Ismail Ahmadi Moghaddam, onsdag.

- Politiet har udvist mildhed over for tidligere protestaktioner (oppositionsdemonstranter), siger han til det officielle iranske nyhedsbureau Irna og tilføjer: "Men givet at disse strømninger søger at vælte styret, så er der ingen nåde."

- Vi vil skride hårdt ind. Tolerancen æra er slut. Enhver, der deltager i sådanne demonstrationer, vil blive knust, siger Moghaddam.

Alle tjenestemænd og statsansatte i Iran havde fået fri onsdag, så de kunne deltage i store demonstrationer til fordel for det islamiske styre, rapporterer tv-stationen al-Jazeera. Der var folk på gaden i blandt andet Teheran, Shiraz og Qom.

Annonce
Samtlige demonstrationer, hvor der deltog flere hundredetusinde mennesker, skulle tilsyneladende være arrangeret af styret i Teheran, der også havde sørget for bustransport til børn og folk fra fjerntliggende egne, skriver den arabiske tv-station al-Jazeera på sin hjemmeside.

En fremtrædende ayatollah, Ahmad Alamolhoda, sagde under en demonstration i Teheran, at oppositionslederne Mirhossein Mousavi og Mehdi Karroubi er "fjender af Gud" og dermed hjemfalden til dødsstraf.

De to oppositionspolitikere blev onsdag beskyldt for at være flygtet fra Teheran med retning mod det nordlige Iran. Det skrev Irna.

Karroubis søn afviste kort efter, at hans far skulle være flygtet.

- Nogen forsøger at skabe et klima af frygt og terror... ved at sprede informationer om (min fars) anholdelse og eksil for at lægge pres på ham, siger sønnen til Karroubis hjemmeside.

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​