Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Allan Sørensen, mellemøst-korrespondent 
Allan Sørensen
Send artiklen Hård kamp om børnesælgere til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Hård kamp om børnesælgere

Det er lettere at sælge velgørende kort til mor og far, end til en fremmed. Det drager flere humanitære organisationer fordel af. -

- Colourbox

Fakta

Et julekort til 25 kroner

3,5 kr. er moms

10,4 kr. er produktionsomkostninger, ekspedition, distribution osv.
Læs mere
flexblock

Emneord for denne artikel

u-lande | nødhjælp | fattige | julekort | redbarnet | Folkekirkens Nødhjælp
flexblock
Kommenter Hold mig opdateret

Skoleelever er skrappe til at sælge velgørende julekort. Humanitære organisationer lokker de bedste med pengepræmier, selvom det æder af overskuddet

Barneøjne, som både er bedende og bekendte. Det er en stensikker kombination. Den åbner fluks op for de voksnes pengepunge. Langt lettere end hvis en vidt fremmed ringer på døren for at tilbyde den samme vare.

Det ved de fundraiserfirmaer og humanitære organisationer, som i fællesskab i december ville afhænde over 400.000 julekort og til-fra-gavekort. De kappedes derfor om at få skoleelever til at skille sig af med netop deres glitrende kort. Smøremidlet var en attraktiv bid af provisionskagen.

Sælger en elev en pose julekort til 25 kroner på vegne af Red Barnet, modtager klassekassen 9,65 kroner. Er det for Foreningen Grønlandske Børn, vanker der 7,5 kroner. Sker det på vegne af Folkekirkens Nødhjælp, er der cirka syv kroner at hente.

Oveni lokker salgsbonusser med samlede præmiesummer på 10.000-12.000 kroner per humanitære organisation til eksempelvis de hurtigste eller bedst sælgende klasser. De sidegevinster medfører automatisk, at overskuddet til nødhjælp skrumper, men organisationerne vil ikke rokke ved forholdet.

Annonce
- Det er sådan set bare et ekstra lille incitament og en klassisk motivationsfaktor for at få folk til at skynde sig at gøre noget godt. Det er jo heller ikke prangende store præmier, mener kommunikationschef hos Red Barnet, Mogens Damgaard.

- Ordningen ser ud til at give 120.000 kroner helt uden udgifter. Det er unikt og gratis penge til verdens fattige. Som bonus får skoleleverne ekstra penge til en udflugt og en sjov oplevelse med indsamling. Så er det måske lettere senere at inddrage dem i vores arbejde, anslår indsamlingschef hos Folkekirkens Nødhjælp, Kenneth Kamp Butzbach.

- De elever og lærere, som gør en ekstra indsats, bør belønnes. Der er også konkurrence imellem organisationerne. Jeg frygter, at hvis klasserne får mindre for arbejdet, gider de ikke deltage eller også vælger de et andet projekt, vurderer Carsten Corinth, indehaver af D.B. Marketing, som sælger julekort i samarbejde med Folkekirkens
Nødhjælp og Foreningen Grønlandske Børn.

Hos sidstnævnte forening er overskuddet bl.a. med til at sørge for omsorg til grønlandske børn, når far og mor atter ryger i totterne på hinanden eller forsvinder i alkoholens tåger. Alligevel har generalsekretær Tina Frausing sammen med D.B. Marketing set sig nødsaget til at forhøje skoleelevernes andel. Simpelthen for at gøre deres julekort mere interessante på grund af andre organisationers højere klassefortjenester. Håbet er på lang sigt at vinde pengene tilbage gennem et samlet set større salg.

- Man kunne håbe, at det velgørende formål var afgørende, når klasserne overvejer, hvem de vil sælge julekort for, men man skal ikke være blind for, at de også kigger på, hvor deres grad af gevinsten er størst, siger Tina Frausing.
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock
flexblock
splitblock
Mener du, at uligheden vokser i det danske sundhedssystem?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock