Dorte Washuus |
2. januar 2010
Klima, sorg og kirkekunst hører til nogle af de emner, som de forlag, der specialiserer sig i kirke og kristendom, udgiver bøger om i det kommende år
Den danske forlagsverden er rig på forlag, der specialiserer sig i at udgive bøger med fokus på teologi, kirke og kristendom. Og også de forlag har mange spændende udgivelser i posen til det kommende år.
Klimaforandringer og kirkens rolle i den forbindelse er et tema, der har fyldt massivt i debat og bogudgivelser i 2009 og fortsat vil gøre det i 2010. På forlaget Anis udkommer eksempelvis Sallie McFagues bog "Et nyt klima for teologi – Gud, verden og den globale opvarmning", hvori hun fremlægger den tanke, at teologien i forhold til klimaforandringerne skal koncentrere sig om at nedbryde og genopbygge de to hoveddoktriner: Hvem er vi, og hvem er Gud? Global opvarmning opstår, fordi vi mangler en passende forståelse af os selv som uløseligt bundet til jorden og dens systemer, mener hun.
På forlaget Alfa udkommer i år to nye bøger om sorg og kristendom. Sognepræst Lise Trap, der selv har mistet en søn, skriver i sin bog "Sorg – den dybeste ære glæden kan få" om det at blive mødt i sin sorg. Og Lene Østergaard har skabt en billedbog til før-skolebørn om døden og det at miste. "Himmelblå" hedder den.
Den 8. marts – kvindernes internationale kampdag – udgiver Alfa en bog med titlen "Marie Magdalene – fra apostel til skøge", hvor skikkelsen Maria Magdalene fortolkes og analyseres.
Alfa kommer desuden med en bog om kirkehistorie i det 20.århundrede, herunder miniportrætter af de 31 kirkeministre, Danmarks har haft. Bogen er skrevet af Asger Baunsbak-Jensen.
Kristeligt Dagblads Forlag begynder 2010 med en udgivelse af Mikael Wivel om kunstneren Per Kirkebys 11 glasmalerier, der har forvandlet Gentoftes middelalderkirke. Forfatteren, der er kunsthistoriker, fortæller historien bag Kirkebys arbejde med motiverne og om fortolkningen af dem. Senere på året kommer endnu en bog om kirkekunst. Denne gang er det kunstneren Maja Lisa Engelhardt, der fortæller om de op mod 20 kirkeudsmykninger, hun har udført i Danmark i de senere år. Bogen bliver udstyret med helt aktuelle billeder af altertavler, relieffer, malerier og farvesætninger som kunstneren har udført i kirkerne.
Maja Lisa Engelhardt er også involveret i en anden udgivelse fra Kristeligt Dagblads Forlag i det kommende år. "Liljen på marken og fuglen under himlen" er en bog, hvor hun sammen med Niels Jørgen Cappelørn fortolker Kierkegaards tre centrale taler om bekymringer. Kierkegaard-teksterne gengives i fuld længde i bogen.
washuus@kristeligt-dagblad.dk
FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad