Dorte Washuus |
5. januar 2010
Kunsthistoriker og kirkekonsulent ved Nationalmuseet Sissel F. Plathe har i mere end 10 år arbejdet på at registrere altertavler og kalkmalerier. Hendes indsats kan ses på internettet og om knap to måneder også i et stort bogværk. I dag fylder hun 60 år
I slutningen af februar udkommer den første samlede registrering af middelalderlige danske altertavler i bogform på Syddansk Universitetsforlag. Forfatter til det store tobindsværk er kirkekonsulent ved Nationalmuseet Sissel Frederikke Plathe, der for ti år siden begyndte at registrere de godt 1100 altertavler fra middelalderen, som fortsat findes i de danske kirker, og de omkring 400, der i tidens løb, især under Reformationen, er kasseret til fordel for mere "moderne" kirkekunst. Allerede nu er det omfattende materiale tilgængeligt på internetadressen
www.altertavler.dk.
Kunsten i Danmarks mange middelalderkirker udgør betydningsfuldt vidnesbyrd om middelalderens tankegang, og Sissel F. Plathe er en af de vigtige garanter for, at kirkernes kulturarv bevares under optimale forhold. Kirkerne er ikke museer, men huse, der skal kunne bruges. Til gengæld påtager Nationalmuseet sig ansvaret for, at middelalderkunsten i kirkerne bevares bedst muligt. Når det gælder bevaring af altertavler og kalkmalerier, er det især Sissel F. Plathe, som landets menighedsråd sender bud efter. Hun rejser derfor meget rundt i landet og vurderer kirkekunsten, ligesom hun er en flittig forsker og altså også registrator. I dag, hvor hun fylder 60 år, nyder hun imidlertid en forlænget jule- og nytårsferie.
Sissel F. Plathe er, som hendes accent umiskendeligt bekræfter, født i Norge. Hun kom til Danmark via sit ægteskab, men søger stadig ofte tilbage til Norge, hvor familien har et fritidshus.
Hun blev mag.art. i kunsthistorie fra Københavns Universitet i 1989, og allerede da var hendes store interesse for kirkekunsten slået igennem. Hun fik under sin uddannelse en sølvmedalje for en afhandling om nederlandske altertavler i Danmark og blev hurtigt efter sin eksamen tilknyttet kirkebevarings-projekter. Fra 1994 til 1999 var hun redaktør ved Nationalmuseets udgivelse "Danmarks Kirker", og i 1999 fik hun ansættelse på Nationalmuseets Forsknings- og Formidlingsafdeling under Middelalder og Renæssance.
Gennem årene har hun leveret en lang række skrifter og artikler om historien bag og bevaringen af de danske altertavler og kalkmalerier. Hun er blandt andet medforfatter til "Bevaringsplan for kalkmalerier i danske kirker". Fødselaren holder mange foredrag om altertavler, kalkmalerier, kirkeudsmykning og kirkers arkitektur.
Hun er desuden formand for Selskabet for Kirkelig Kunst og medlem af repræsentantskabet i Dansk Orgelselskab. Sissel Frederikke Plathe er gift med farmacent Hans Tønnesen. Parret bor i Birkerød. De er forældre til to voksne børn og har på det seneste også fået børnebørn, som Sissel holder meget af at være sammen med. Ligesom kollegerne på Nationalmuseet, og hvem hun iøvrigt omgås, har de glæde af hendes gode humør, imponerende energi og brændende engagement.
washuus@kristeligt-dagblad.dk
FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad