Fire ud af fem danskere læser højst i Bibelen et par gange om året. Bibelselskabets generalsekretær mener dog, at langt flere kender til Bibelens fortællinger ad anden vej
Bibelen er blandt verdens bedst sælgende bøger, og herhjemme findes den også i mange hjem. Om ikke andet så som et minde fra konfirmationen, for det viser sig, at langt de færreste jævnligt læser i Bibelen. Og det ærgrer Tine Lindhardt, som er teolog og generalsekretær i Bibelselskabet.
– Jeg synes, det er trist, for der står meget aktuelt i den, som er helt utrolig vigtigt for os i dag, som det var for 1000 år siden, og som det vil være om 1000 år, siger hun.
Bibelselskabet sælger hvert år omkring 55.000 bibeler i den autoriserede udgave med både Det Nye og Det Gamle Testamente. Dertil kan man lægge de op mod 14.000 eksemplarer af Bibelen på hverdagsdansk, som forlaget Scandinavia sælger årligt.
Alligevel læses Bibelen ikke. I en undersøgelse fra sidste år, som Bibelselskabet bestilte, svarede godt 80 procent af de interviewede danskere, at de sjældnere end et par gange om året læste i Bibelen. Og knap halvdelen af disse sagde, at de simpelthen aldrig nogensinde havde læst i Bibelen.
Tine Lindhardt mener dog ikke, at det betyder, at danskerne ikke kender til Bibelens fortællinger.
De seneste år er Bibelen blevet tilgængelig i mange andre former end den trykte udgave. Genfortællinger i form af børnebibeler, tegneserier, oversættelser til nudansk og lydbøger er populære, og selv at læse Bibelen er ikke den eneste vej frem, mener Tine Lindhardt.
– Jeg stiller mig lidt skeptisk over for de tal, for hvad ligger der i dem? At de aldrig har hørt Bibelen? Jeg oplever, at mange flere kender til Bibelen og dens fortællinger, siger hun og fortæller, at de fleste for eksempel kender til fortællingen om den barmhjertige samaritaner, når hun refererer til den ved sine foredrag.
Det kan måske også læses ud af undersøgelsens andet store spørgsmål. Hver femte svarede, at Bibelen havde meget eller rimelig stor betydning for dem, selvom de altså sjældent læste i den.
Bibelselskabets leder af salg og marketing, Søren Moesgaard Møller, fortæller, at salget af bibeler har ligget rimeligt stabilt de seneste år. Til gengæld er det svært at sige, om det går værre eller bedre med læsningen af Bibelen, da sidste års undersøgelse var den første af sin slags, og der derfor ikke findes et sammenligningsgrundlag.
– Vi har den overordnede målsætning, at flest muligt skal kende Bibelen, men det er svært ud fra den enkeltstående analyse at konkludere, hvorvidt læsningen af Bibelen er en succes, siger han.
Tine Lindhardt mener, at mange nok holder sig fra den traditionelle læsning, fordi de ser Bibelen som en uaktuel bog. Derfor prøver Bibelselskabet at gøre den lettere tilgængelig og at tilpasse den til en ny tidsalder, blandt andet gennem internettet og nu også i en version til mobiltelefonen.
– Bibelselskabets overordnede ambition er at få flest muligt til at læse Bibelen. Det prøver vi på ved at tilbyde Bibelen i flere forskellige versioner, for eksempel den nye MoBibelen. Bibelen skal være tilgængelig der, hvor folk er, siger hun.
dalsgaard@kristeligt-dagblad.dk