FORSIDE DANMARK UDLAND KIRKE OG TRO KULTUR REJSER SENESTE NYT
Danmark

Kampagne om sygefravær gør grin med syge

08. jan 2010 00:00 En kampagnefilm skal ruste arbejdsgiverne til at holde samtaler med deres sygemeldte medarbejdere. Men den gør det modsatte, lyder kritikken fra arbejdsmarkedets parter

Kommentér
Share
Læs også
Lea Holtze
Lea HoltzeArtikler
Profil
Udskriv
Tip en ven
Billede
I Dansk Erhverv er også kritiske overfor kampagnen og mener, at det er problematisk, hvis arbejdsgiverne ikke bliver klædt ordentligt på til syge-samtalerne. - Torben Åndahl/Scanpix Denmark

– Nåh, hva? så, er du skidtmads? Sig mig en gang, hvad fejler du egentlig? Jeg kan ikke rigtig se, du fejler noget, siger den kække chef uden at udvise større indlevelsesevne. Over for ham sidder en fortvivlet medarbejder og kigger undrende på chefen, der remser en række irrelevante sygdomme som bækkenbundsløsning, rygbrud og syfilis op, mens han fniser lidt for sig selv.

Sådan er scenen sat i Arbejdsmarkedsstyrelsens nye kampagnefilm om sygefravær. Formålet med filmen er at forklare, hvordan arbejdsgivere bør gribe sagen an, hvis en medarbejder bliver langtidssygemeldt. Den 1. januar trådte nemlig en ny lov i kraft, der gør det obligatorisk for alle virksomheder i Danmark at afholde en samtale med deres sygemeldte medarbejdere inden for de første fire uger af deres sygdomsforløb. Men den 10 minutter og 30 sekunder lange film er ikke en hjælp for arbejdsgiverne, mener man i Dansk Arbejdsgiverforening.

– Det er bekymrende, når der træder nye regler i kraft, at filmen ikke bidrager med klar information. Vi frygter, at den skaber mere forvirring end gavn, siger chefkonsulent Berit Fihl. Derfor vil foreningen nu rette henvendelse til Arbejdsmarkedsstyrelsen med henblik på at få filmen ændret.

Annonce
I Dansk Erhverv er man enig i kritikken. Det er problematisk, hvis arbejdsgiverne ikke bliver klædt ordentligt på til samtalerne, for der er ofte en berøringsangst over for at tage tunge emner som stress og anden sygdom op, mener underdirektør i Dansk Erhverv, Charlotte Vester.

I stedet for at lave en film, der bruger humoren til at gøre grin med karikerede chefer, mener hun, at det er mere hensigtmæssigt at have en film, hvor der gives en række eksempler på, hvordan arbejdsgiverne skal tackle samtalerne. Det er nemlig, hvad landets arbejdsgivere på nuværende tidspunkt efterspørger.

– Humoren fjerner fokus fra substansen. Det er alvorlige emner og svære samtaler at gennemføre, så det havde været rart, hvis den havde bidraget til at vise, hvordan man så skal gøre, siger hun.

Filmen er dog ikke det eneste materiale, der skal klæde arbejdsgiverne på til medarbejdersamtalerne. Derfor mener Arbejdsmarkedsstyrelsen ikke, at der er et problem. Filmen er blot et supplement til en pjece, en huskeliste og en skabelon, som arbejdsgiverne også får udleveret.

– Vi har ment, at det var den rigtige måde at gøre på det på. Men hvis nogle er uenige med os, må vi tage det til efterretning, siger kontorchef Torben D. Jensen.

holtze@kristeligt-dagblad.dk

Kommentér denne artikel Share


Mest læste
Teologisk fakultet på vej til lukning
Massiv kritik af katolsk biskop
Ekspert bekymret for Faderhusets medlemmer
Hvor blev kommunernes milliarder af?
Dansk biskop: Også misbrug i den katolske kirke i Danmark
 

 
Flere nyheder? Tilmeld dig vores nyhedsbrev


E-mailadresse:


 



 



 



 
Label Mest læste Danmark
Label Mest læste kirke og tro
Label Mest læste Liv&Sjæl
 
Label Mest læste udland
Label Mest læste kultur
Label Mest læste debat

Temaer fra Kristeligt Dagblad

Temaer fra religion.dk

Temaer fra kristendom.dk


 
 
 
 
 
 


Afstemning

Ser du mere positivt på homoseksuelle vielser i folkekirken end for 10 år siden?

Ja
Nej
Ved ikke

 
 
Seneste artikler på Kristendom.dk
Katolikker kritiserer håndtering af sexmisbrug
- Bibelen er vor kulturs grundskrift
- Guds ord tåler uenighed
Sådan indsættes en sognepræst
- Vi kender kun Gud gennem Jesus
10 nye former for kirke, der ikke chokerer din bedstefar

 

Nyhedsbrev

Ja tak, send mig dagens nyheder på e-mail


E-mailadresse: