Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Erik Bjerager, ansv. chefredaktør og adm. direktør
Erik Bjerager
Send artiklen Handicappede skal få bedre adgang til foreningslivet til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Handicappede skal få bedre adgang til foreningslivet

Indenrigs- og socialministeren vil tage initiativ til at forbedre adgangen for de handicappede til kultur-, idræts- og fritidsforeninger. -

- stock.xchng

2 debatindlæg Hold mig opdateret

Mennesker med handicap er underrepræsenteret i kultur-, idræts- og fritidsforeninger, viser ny undersøgelse

Foreningslivet er for lukket for mennesker med handicap. Derfor vil indenrigs- og socialminister Karen Elle-mann (V) formulere et nationalt charter, der forpligter underskriverne til at få flere handicappede medlemmer af kultur-, idræts- og fritidsforeningerne.

Samtidig sætter ministeren gang i et projekt, hvor kommunale medarbejdere skal hjælpe handicappede med at blive medlem af en forening.

Anledningen er undersøgelsen Handicap og foreningsliv 2009 fra Indenrigs- og Socialministeriet, der bliver offentliggjort i dag. Den viser, at mennesker med handicap fortsat er underrepræsenterede i foreningslivet.

– Det er et bekymrende resultat, at mennesker med handicap ekskluderes fra så væsentlig en del af det danske samfund som foreningslivet, siger Karen Ellemann.

Annonce
Ifølge undersøgelsen er andelen af handicappede medlemmer i landets foreninger steget fra 1,1 procent i 2003 til 1,7 procent i 2008. Et forsigtigt bud på andelen af handicappede i Danmark var i 2003 6,5 procent af befolkningen. Tallet ligger i dag på mellem 8 og 13 procent, vurderes det i undersøgelsen. Forklaringen er flere diagnoser og mere fokus på eksempelvis ADHD (attention deficit hyperactivity disorder). Det betyder, at handicappede fortsat er underrepræsenterede i foreningslivet, hvilket er i strid med regeringens handicappolitiske målsætning.

Undersøgelsen konkluderer samtidig, at foreninger med handicappede medlemmer er åbne over for nye handicappede medlemmer. Foreninger uden handicappede har derimod forbehold over for samme og forsøger i hvert fald ikke at rekruttere nye medlemmer blandt handicappede. Opgaven består altså i at bryde isen.

Gode intentioner ikke nok
Ministerens initiativer er sympatiske nok, men ændrer ikke ved handicappedes grundlæggende vilkår i foreningslivet, vurderer Stig Langvad, formand for Danske Handicaporganisationer.

Foreningerne vil stadig ligge i gamle huse uden elevatorer og andre nødvendigheder for mennesker med handicap. Initiativerne giver heller ikke de andre medlemmer af foreningerne forudsætningerne for at tage sig af handicappede. Og uanset gode intentioner er det nationale charter kun en hensigtserklæring.

– Det er ikke nok at skrive under på, at man gerne vil gøre noget. Vi har masser af virksomheder, der har skrevet under på socialt ansvar og prøver efter bedste evne. Men vi er cirka lige så mange mennesker med handicap på arbejdsmarkedet i dag som i 1961, siger Stig Langvad.

Indenrigs- og socialministeren er mere optimistisk.

– Vi havde i 2003 en undersøgelse, der pegede på de samme problemer. Der blev også sat en række initiativer i gang, men med det nye resultat må jeg erkende, at det ikke var effektivt nok. Jeg mener også, at de nye initiativer rummer et langt stærkere fokus på involveringen af foreningerne. Og når isen først er brudt, er foreningerne langt mere åbne over for mennesker med handicap, siger Karen Ellemann.

beck@kristeligt-dagblad.dk
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

Trådet overblik  |  Fladt overblik

Handicappede skal få bedre adgang til foreningslivet

erik, publiceret d.03/02 18:38 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Handicappede skal få bedre adgang til foreningslivet
Med problemet inde på livet (er handicapledsager) kan jeg kun konstatere, at det primært er adgangsforholdene, der er problemet. Selv her i 2010 er det alt for mange steder, det er det umuligt at komme ind med kørestol!!
Del Link

Re: Handicappede skal få bedre adgang til foreningslivet

Nederby Jessen, publiceret d.03/02 22:33 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Handicappede skal få bedre adgang til foreningslivet
Jeg er meget enig med Erik i dette spørgsmål. Tilgængeligheden for handicappede, ikke mindst kørestolsbrugere, er alt, alt for dårlig alt, alt for mange steder.

Men der findes andre problemer. Lad mig bare nævne et eksempel. Vi har en blind søn, der færdes overalt, rejser rundt til en række byer i Danmark på egen hånd, færdes flot med den hvide stok i bylivet, men han har én stor skræk: udgravninger i gågader og på fortove.

Udgravninger er altid markeret med nogle pæle/standere med et tyndt plasticbånd imellem. Men båndet hænger så højt, at den hvide stok ikke rammer det og han er mere end én gang havnet i en udgravning og ringer til teknisk forvaltning hver gang, men stadig uden resultat. Hvis man spærrede med en tværbjælke mellem pælene/standerne, ville det være nok til - i de felste tilfælde - at hindre en blind i at ryge i udgravningen.

Bjarne Nederby Jessen
Del Link

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​