Mikkel Andersen og Kirsten Nepper-Rasmussen |
13. januar 2010
Kritikken hagler ned over justitsministeren, der vil lade børn straffe som voksne i grove sager
Når en dreng stikker en kammerat ihjel i skolegården eller tæver en mand til døde, skal han ikke længere have nedsat straf, fordi han er et barn.
Det mener justitsminister Brian Mikkelsen (K), der nu vil fjerne det loft i retsplejeloven, der hidtil har sikret, at børn under 18 år højst kan få otte års fængsel.
– Det virker helt urimeligt, at man får rabat, når man dræber et andet menneske bestialsk og brutalt tager det væk fra dets familie. Et drab er et drab, og af hensyn til retsopfattelsen og retsfølelsen hos danskerne fjerner vi nu den rabat, der har været for unge, der begår grove forbrydelser, siger Brian Mikkelsen.
Samtidig sættes den kriminelle lavalder ned, så børn helt ned til 14 år nu kan idømmes op til 16 års fængsel.
Frygt for flere kriminelleLovforslaget er netop sendt i høring, og det møder kritik fra flere sider. Socialdemokraternes retsordfører mener, at justitsministerens forslag vil betyde, at flere unge vil få en kriminel løbebane.
– Vi ønsker at forhindre, at der bliver flere ofre. Det gør man ikke ved at straffe børn hårdere, længere og tidligere. Så vil man tværtimod få flere unge ud af fængslerne, som ikke er blevet en del af samfundet, og som vil begå mere kriminalitet, siger Karen Hækkerup.
Hun mener dog, at det kan komme på tale at straffe unge som voksne i sjældne tilfælde med overlagte drab.
På forhånd har Brian Mikkelsen sikret sig et flertal for forslaget hos Venstre og Dansk Folkeparti. Dermed går politikerne imod et flertal i regeringens ungdomskommission, der har anbefalet, at der ikke røres ved maksimumgrænsen på otte års fængsel.