Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen "Det er et debatoplæg, ikke forkyndelse" til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

“Det er et debatoplæg, ikke forkyndelse”

Helle Hinge. --

- Scanpix.

Kommenter Hold mig opdateret

Helle Hinge er helt med på, at hun har skrevet en holdningstung debatbog. Men at kunne debattere er netop grundstenen i det at være moderne lærer, elev og medborger, mener hun

Helle Hinges bog "Medborgerskab – fra teori til praksis" bliver i flere medier fremhævet som en opskrift på, hvordan danske skolebørn sikres de rigtige værdier. Men det er ikke hensigten med bogen, slår hun fast. Den er snarere at bud på, hvordan man forstår medborgerskab.

– Bogen adskiller sig fra det meste undervisningsmateriale, fordi den udtrykker meget klare holdninger. Men jeg forkynder ikke værdier, jeg lægger op til debat. Det er jo det, folkeskolelærere, kommende lærere, men også eleverne skal kunne for at være aktive medborgere.

Men risikerer debatten ikke at blive skæv, når udgangspunktet er dine egne, meget markante holdninger?

De værdier, jeg diskuterer i bogen, er jo hverken nye eller mine. Det er de værdier, der står i folkeskolens formålsparagraf: Åndsfrihed, ligeværd og demokrati. Alle lærere at underlagt netop de værdier, så det synes jeg ikke er skævt.

At kongehuset skal nedlægges, julen skal fjernes fra folkeskolen og religiøse fanatikere accepteres er vel ikke ligefrem klassiske, danske værdier?

Jeg siger ikke, at kongehuset skal nedlægges. Men man er nødt til at diskutere kongehuset, når man diskuterer demokrati, for kongehuset er ikke demokratisk. Desuden fortæller jeg ikke, hvad de studerende skal mene om kongehuset. Jeg fortæller, hvad jeg mener. Du kan ikke finde en lærebog uden politiske og værdimæssige holdninger, her er de bare mere tydelige.

Hvilket indtryk gør det på dig, når undervisningsministeren kalder din bog fordømmende, og Dansk Folkeparti vil have den forbudt?

Dem, der mener, at min bog er problematisk, må mene det, fordi de er uenige med mig politisk. Og de er åbenbart heller ikke enige i, at man skal diskutere de her ting: Om kongehuset er demokratisk. Hvilken rolle skal kristendommen have i skolen?

Du underviser selv lærerstuderende. Er det nødvendigvis alle, der forstår at forholde sig kritisk til dine holdninger?

Det skulle nødig være sådan, at det materiale, man giver de studerende, er noget, de æder råt. Der skal være forskellige fortolkninger, så de selv kan tage stilling. Men de skal også have nogle indspark, og det giver denne bog. De indspark må de kunne navigere i for at kunne lære eleverne at navigere mellem eksempelvis mange forskellige religiøse grupper. De skal lære at afkode verden.

Annonce
henriksen@kristeligt-dagblad.dk

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock
flexblock
splitblock
Mener du, at uligheden vokser i det danske sundhedssystem?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock