Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen Spiritualitet med hoved og krop til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Spiritualitet med hoved og krop

Inspirationsdagene om kristen spiritualitet henvender sig til unge og ældre og giver dem mulighed for selv at udforske de nyeste former for spirituel praksis. --Privatfoto.

-

Kommenter Hold mig opdateret

I næste måned kan mænd og kvinder i alle aldre fordybe sig tre dage i 00'ernes største kirkelige tendens, den nye kristne spiritualitet

Børnene har deres spaghettigudstjenester. De voksne har den kristne spiritualitet, som op igennem 2000-årene er vokset til at blive til en ny og meget levedygtig tendens i Danmark. Tænk bare på pilgrimsvandringer, natkirker, lysglober, retræter og meditationsgudstjenester, som alle er udtryk for den tro, der også vil udtrykke sig i følelser og ikke kun i intellektet.

I de sidste fire år har der hvert år været arrangeret særlige inspirationsdage for den kristne spiritualitet, og hver gang har der været fuldt hus, oven i købet med ventelister. Det samme ser ud til at gentage sig, når der i næste måned for fjerde gang er inspirationsdage, denne gang på Tommerup Efterskole på Fyn. Bag det hele står en solid repræsentation af dansk fri- og folkekirkelighed fra Danske Kirkers Råd til Kirkefondet og Landsforeningen af Menighedsråd.

– Det mere følelsesprægede udtryk for kristendom har i en periode været skudt til side. Men i de sidste 10-15 år er der opstået en folkebevægelse, blandt andet udsprunget af Danske Kirkedage, pilgrimsvandringerne, natkirker og Taizé-gudstjenester, hvor man går tættere ind på mennesket og erkender, at følelser hænger meget sammen med troen, siger Finn Erik Larsen, Kirkefondets formand, som er insprirationsdagenes pressetalsmand.

Annonce
Projektkoordinator og sociolog ved Center for Ungdomsstudier og Religionspædagogik Dorte Kappelgaard understreger inspirationsdagenes særlige ambition om også at få de unge med og ikke kun de ældre som gør flittigt brug af de spirituelle tilbud.

– Mange søger efter sammenhæng mellem intellekt, følelser og spiritualitet, og der kan være en usikkerhed om, hvad kristendommen har at byde på i den forbindelse. Der er behov for mødesteder, hvor unge, midaldrende og ældre kan mødes og lære af hinandens erfaringer med spiritualitet i forskellige former. Jeg møder en stor efterspørgsel på konkrete redskaber til at finde sin egen trospraksis i hverdage, siger Dorte Kappel- gaard.

Derfor har inspirationsdagene rettet på praksis og giver mulighed for at afprøve og få indblik i forskellige former for ny spiritualitet.

Biskop Steen Skovsgaard, Lolland-Falsters Stift, katolsk præst Daniel Nørgaard, domkirken Sankt Ansgars Kirke, og metodistpræst Charlotte Thaarup, Strandby, holder oplæg om troens forankring i unge og ældre, som er inspirationsdagens tema. En række workshops har emner som meditativ bibellæsning, koptiske ritualer, hellige rum i hverdagen og åndelig vejledning.

Man kan også nyde den kunstneriske side af den kristne spiritualitet gennem en koncert med den keltisk inspirerede gruppe Vindens Vej, workshops om poesi, dans og ikoner samt en musik- og lyrikcafé.

vincents@kristeligt-dagblad.dk

Spiritualitet og kristentro

Tommerup Efterskole 19. - 21. februar, tema: Forankring. Workshops, koncert, andagter og gudstjeneste.
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock
flexblock
splitblock
Mener du, at uligheden vokser i det danske sundhedssystem?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock