Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen Talibanleder i Pakistan meldes dræbt til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Talibanleder i Pakistan meldes dræbt

Kommenter Hold mig opdateret

Lederen af Taliban i Pakistan er død, siger tre kilder i den militante bevægelse. Myndighederne undersøger meldingerne

Taliban i Pakistan har mistet sin leder, Hakimullah Mehsud. Det siger tre kilder i den militante bevægelse ifølge den amerikanske tv-station CNN.

Han døde nær byen Multan, da han var på vej til et hospital i havnebyen Karachi i det sydlige Pakistan, siger kilderne.

Det er ikke umiddelbart klart, hvad dødsårsagen var, men tidligere på måneden sagde amerikanske og pakistanske embedsmænd, at Hakimullah Mehsud formentlig er dræbt af amerikanske raketter.

Så sent som i sidste uge afviste Taliban, at Mehsud skulle være dræbt.

Annonce
Han har ikke ladet høre fra sig siden en lydoptagelse den 16. januar.

Amerikanske førerløse fly bombede talibanlederens formodede tilholdssted i det nordvestlige Pakistan den 14. januar og igen den 17. januar.

Pakistanske myndigheder er i færd med at undersøge rapporter om, at Mehsud blev dødeligt såret under et angreb i sidste måned.

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock
flexblock
splitblock
Mener du, at uligheden vokser i det danske sundhedssystem?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock