FORSIDE DANMARK UDLAND KIRKE OG TRO KULTUR REJSER SENESTE NYT
Danmark

Ydmyg Løkke ser problemerne i øjnene

09. feb 2010 14:59 Lars Løkke er tvunget til at erkende, at regeringen har problemer. Han må på banen med et politisk projekt for at overleve, siger to politiske kommentatorer

Kommentér
Share
Udskriv
Tip en ven
Billede
Statsminister Lars Løkke Rasmussen holder pressemødet i Statsministeriet i dag. Jens nøRgaard Larsen /Scanpix

Ritzau
Statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) var på tirsdagens pressemøde tvunget til at erkende, at regeringen er ved at gå sukkerkold. Havde han fejet problemerne af banen, ville han fremstå utroværdig, lyder vurderingen fra to politiske kommentatorer.

- I dag skulle han bare overleve uden at påføre sig selv, regeringen og projektet yderligere skade. Tidligere har der været lidt arrogance fra hans side, men i dag optrådte han meget ydmygt, siger Michael Kristiansen, der i en årrække var rådgiver for tidligere statsminister Anders Fogh Rasmussen.

Rasmus Jønsson, tidligere spindoktor for Ny Alliancen og Michael Kristiansen er enige om, at Lars Løkke snart må træde i karakter og vise, hvilke visioner han har for Danmark som statsminister, hvis han vil fortsætte på posten.

- Når man går ind og erkender, at der er problemer, så bør han også være klarere med løsninger. Det lykkedes ikke. Det giver et billede af en rådvild mand, der ikke rigtig ved, hvordan han skal komme videre. Han havde et konvergensprogram som sit eneste fixpunkt. Det er ikke den mest sexede måde at komme ud af den her krise på, siger Rasmus Jønsson.

Annonce
Men dagen var ikke egnet til at sætte en ny dagsorden, vurderer Michael Kristiansen.

- Han kunne ikke lancere et nyt stort projekt i dag. I dag gjaldt det om at få svaret på alle de ophobede spørgsmål. Det synes jeg til dels lykkedes, men han fik ikke lukket alle huller, han åbnede nogle nye, og det betyder, at han snart skal gøre noget offensivt, siger han.

Kommentér denne artikel Share


Mest læste
Biskop og præster beskyldes for brud på præsteløftet
DR foretog live-vielse af homoseksuelle
Derfor kan selv Jesus blive et problem for folkekirken
Strid om retten til kunstig befrugtning
Bispekandidater blev afkrævet klare svar
 

 
Flere nyheder? Tilmeld dig vores nyhedsbrev


E-mailadresse:


 



 



 



 
Label Mest læste Danmark
Label Mest læste kirke og tro
Label Mest læste Liv&Sjæl
 
Label Mest læste udland
Label Mest læste kultur
Label Mest læste debat

Temaer fra Kristeligt Dagblad

Temaer fra religion.dk

Temaer fra kristendom.dk


 
 
 
 
 
 


Afstemning

Ser du mere positivt på homoseksuelle vielser i folkekirken end for 10 år siden?

Ja
Nej
Ved ikke

 
 
Seneste artikler på Kristendom.dk
DR foretog live-vielse af homoseksuelle
- Kristus så frem til sejren
Lad os stå op og komme i gang
Biskop og præster beskyldes for brud på præsteløftet
Stop politisering af folkekirken!
Kristen psykolog fyret for djævleuddrivelse

 

Nyhedsbrev

Ja tak, send mig dagens nyheder på e-mail


E-mailadresse: