Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Erik Bjerager, ansv. chefredaktør og adm. direktør
Erik Bjerager
Send artiklen Rønn er Løkkes rollemodel til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Rønn er Løkkes rollemodel

Birthe Rønn Hornbech (V) har nydt stor opbakning som minister hos både tidligere statsminister Anders Fogh Rasmussen og den siddende statsminister, Lars Løkke Rasmussen, begge Venstre. I går overlevede hun politisk en af de største regeringsrokader i nyere tid og sidder nu som den eneste minister på samme post, som hun indtog efter valget i 2007. --

- Malene Korsgaard Lauritsen.

Emneord for denne artikel

god | ministerrokade | rollemodel | Birthe Rønn Hornbech
flexblock
2 debatindlæg Hold mig opdateret

Kirkeminister Birthe Rønn Hornbech overlevede gårsdagens store ministerrokade – og hun sidder godt fast i sadlen

Integrations- og kirkeminister Birthe Rønn Hornbech (V) er en af statsministerens rollemodeller. Fordi hun står vagt om, at danskerne lever i en retsstat. Det sagde han i september sidste år.

Det kunne have været et vink med en vognstang til mange analytikere om, at hun i hvert fald ikke ville blive rokeret ud foreløbig.

Så selvom hun blev udnævnt som årets nytårstorsk i Ekstra Bladet i 2008 og som en af regeringens mest upopulære ministre i december 2009, så sidder Birthe Rønn Hornbech stadig på integrations- og kirkeministerposterne. Som den eneste minister siden valget i 2007, der ikke har skiftet ministerium.

Mange medier glemmer, at hun også er kirkeminister. En modvillig en af slagsen. I 2001, da Fogh Rasmussens første regering trådte til, sagde hun nej. Men da statsministeren i 2007 tilbød hende Integrationsministeriet, sagde hun ja. På betingelse af, at hun fik Kirkeministeriet med, og at godkendelse af trossamfund uden for folkekirken flyttede over til justitsministeren, hvor hun altid har ment, de hørte til.

Annonce
Birthe Rønn Hornbech lægger ikke skjul på, at hun elsker at være kirkeminister. Hun rejser land og rige rundt og holder foredrag, holder "hemmelige" konferencer om kirkepolitik, hvor pressen ikke er indbudt og overholder – næsten – samtidig sin politiske erklæring fra før-ministertiden om, at hvis hun nogensinde blev kirkeminister, så ville hun ingenting ændre ved folkekirken, medmindre den selv beder om det.

Med andre ord er der ro på bagsmækken med hende ved roret.

Hun lytter til, hvad biskopperne siger. Og handler derefter. For eksempel da præstestillinger i stifterne skulle omrokeres. Og tidligere på måneden parkerede hun lovforslaget om bloktilskud i folkekirken, selvom det er en del af regeringsgrundlaget. Folkekirken vil ikke have det.

Biskopperne kan lide hende – og hun dem. Andre kunne godt ønske sig lidt mere aktivisme, selv med salig statsminister Stauning in mente, som mente, at man for Guds skyld skulle holde fred med de hellige.

For eksempel at hun tog skridt til en form for løsning af båndene mellem stat og kirke. Begrundelsen er, at den nuværende kirkeminister har en forståelse for forholdet mellem kirke og stat, der kan sikre forandring for bevarelsens skyld. Og hun vil derfor være langt bedre til det end den opposition, som måtte komme til efter næste folketingsvalg. Den formodes ikke at have samme kærlighed til kirkeordningen.

Andre efterlyser mere handling i forhold til den kirkelige højrefløj. For kirkeministeren siger, at hun gerne ser, at den bliver i folkekirken, men gør ikke meget aktivt for, at det skal forblive sådan.

Det har ellers ikke skortet på opfordringer til at fyre Birthe Rønn Hornbech. Ikke som kirkeminister, men som integrationsminister. Faktisk banker hendes hjerte for integrationen, hvor hun også står som bolværk mod ikke mindst Dansk Folkepartis krav om forbud mod burkaer og halalkød og krav om svinekød i børnehaverne. Hun mødes med nydanske kvindelige rollemodeller og har også udgivet en bog med en række indvandrer- og flygtningekvinders historie.

I asylpolitikken derimod er det en anden sag. Her hævder hun hårdnakket ikke at have indflydelse på tildeling af opholdstilladelser. Og hun står last og brast med Dansk Folkeparti i den – af mange opfattet som hjerteløse – formulering, at det er irakiske afviste asylsøgere, der bruger deres børn som gidsler, ikke myndighederne.

Men som den ærkegrundtvigske minister med inspiration i Søren Kierkegaard sagde, året inden hun blev minister: "Politikerne lefler for vælgerne, og vælgerne vil også have, at vi lefler. De løber efter os med enkeltsager. Og sådan har det altid været. I hvert fald siden folkemængden jublede ved Jesu indtog i Jerusalem for fem dage senere at råbe "korsfæst ham"".

Sådan en politiker er hun ikke, selvom hun har opgivet flere standpunkter for regeringsfredens skyld.

Så selvom hun med Anders Fogh Rasmussens ord er en lidt gammeldags politikertype – efter at hun i 50 lange sekunder på direkte tv ikke sagde et ord – så sidder hun der endnu. Med ny statsminister og mange nye yngre kolleger.

benteclausen@kristeligt-dagblad.dk
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2 | 3

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

Trådet overblik  |  Fladt overblik

Løkkes rollemodel

snedsted, publiceret d.24/02 10:09 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Rønn er Løkkes rollemodel
Jeg opfatter ikke først og fremmest Birthe Rønn Hornbechs forbliven i sine ministerier som udtryk for Lars Løkke Rasmussens kirkepolitiske holdning.

Jeg kan tvivle lidt på, at statsministeren har sådan én.

Derimod er Rønn Hornbechs overlevelse i den ministerrokade, der har fundet sted, et klart signal om, at udlændingepolitikken ligger fast.

Også selvom der ind imellem skiftes ud på justitsministerposten.

Udlændingepolitikken var et meget vigtigt emne i valgkampen i 2001, og den stramme kurs var stærkt medvirkende til det politiske "system"-skifte dengang.
Derfor er det klart, at der ikke må rejses tvivl om denne politik.

Og da slet ikke i en parlamentarisk situation, hvor regeringen er afhængig af støtte fra Dansk Folkeparti.

Jeg har ikke hørt nogen DF-leder tale negativt om Birthe Rønn Hornbech.


Carsten Snedsted
pens. socialrådgiver, Odense.
Del Link

Re: Løkkes rollemodel

Juma Kruse, publiceret d.24/02 11:34 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Rønn er Løkkes rollemodel
"politiske "system"-skifte dengang"

Det er noget vrøvl at kalde det et systemskifte.

Men man kunne nok kalde det for et paradigmeskifte.
Del Link

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​