Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Allan Sørensen, mellemøst-korrespondent 
Allan Sørensen
Send artiklen USA: Europæisk hetz mod muslimer til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

USA: Europæisk hetz mod muslimer

De danske Muhammed-tegninger fik franske muslimer på gaden. Europa er kendetegnet ved stigende hetz mod muslimer, advarer amerikanske myndigheder.

- VICTOR TONELLI/Scanpix Danmark

7 debatindlæg Hold mig opdateret

Den er gal med behandlingen af muslimer i Europa, fastslår USA's udenrigsministerium

Diskriminationen mod muslimer tager til i Europa, advarer det amerikanske udenrigsministeriums årlige rapport om menneskerettigheder.

Menneskeretsrapporten for 2009 peger blandt andet på, at Schweiz i november indførte et forbud mod opførelse af minareter på moskéer. Rapporten påpeger også forskellige grader af forbud mod tørklæder og burkaer i Frankrig, Tyskland og Holland.

- Diskrimination mod muslimer i Europa har været genstand for stigende bekymring, fastslår rapporten fra det amerikanske udenrigsministerium.

Annonce
Rapporten retter især opmærksomheden mod problemer i Holland, hvor den muslimske befolkning tæller omkring 850.000 personer. Ifølge det amerikanske udenrigsministerium møder muslimer samfundsmæssig afstandtagen på baggrund af en tro om, at islam ikke er forenelig med vestlige værdier.

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

Trådet overblik  |  Fladt overblik

USA: Europæisk hetz mod muslimer

Borgeren, publiceret d.11/03 21:00 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: USA: Europæisk hetz mod muslimer
Jeg tror ikke amerikanerne og europæerne har noget at lade hinanden høre på det område!!
Del Link

Re: USA: Europæisk hetz mod muslimer

Peer Aagaard, publiceret d.11/03 21:26 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: USA: Europæisk hetz mod muslimer
Så tager du fejl. Prøv at rejse et forslag om burka-forbud i en hvilken som helst amerikansk storby. Debatten ville vare ca 10 sekunder, hvorefter du ville blive grinet ud.
Del Link

Re: USA: Europæisk hetz mod muslimer

Borgeren, publiceret d.11/03 22:34 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: USA: Europæisk hetz mod muslimer
Ja det har du måske ret i mht. burkaforbuddet, men nu er burkaforbuddet efter min opfattelse ikke den eneste indikation på hetz mod muslimer. Obama har fornyelig gjort det betydeligt mere besværligt for indbyggere i ca. 15 overvejende muslimske land at rejse ind i USA

Neden for kan du endvidere se hvilke artikler søgningen, "muslimamericans" giver på NYT.

Adskillige artikler handler om at muslimer føler sig chikaneret eller diskrimineret!

http://topics.nytimes.com/top/reference/timestopics/subjects/m/muslimamericans/index.html?scp=1-spot&sq=muslim%20americans&st=cse

For lige at vende tilbage til burkaforbuddet og minaretforbud, så tror jeg de er specielle europæiske problemer, hvis "rod" bl.a skal findes i den franske revolutions tankegang om at udelukke det religiøse fra det offentlige rum.

Det samme religiøse "tabu" eksisterer ikke i USA. Tværtimod er man ikke bange for at bekende sin religion offentligt, og såvel minaret- som burkaforbud vil nok blive opfattet som en krænkelse af grundlæggende frihedsrettigheder som religionsfrihed, den private ejendomsret og den personlige frihed.
Del Link

Re: USA: Europæisk hetz mod muslimer

Morten Meiner, publiceret d.12/03 00:25 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: USA: Europæisk hetz mod muslimer
Der er meget mere plads til forskellighed i USA end i forkælede lille Danmark. USA er jo i forvejen et sammenrend af folk fra adskillige lande. De har i århundreder levet med kulturelle forskelle en masse.
I Danmark hersker en væmmelig, bedrevidende og chauvinistisk intolerance - oven i købet i tolerancens navn. Herligt!
Del Link

Re: USA: Europæisk hetz mod muslimer

Marie, publiceret d.12/03 08:43 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: USA: Europæisk hetz mod muslimer
"I Danmark hersker en væmmelig, bedrevidende og chauvinistisk intolerance - oven i købet i tolerancens navn. Herligt! "

Meiner, du har tydeligvis aldrig boet i USA! Magen til uvidenhed skal man lede længe efter! Eller måske ikke - det er jo så typisk dansk at rakke ned på Danmark. Ofte får man indtryk af, at Danmark må være det værste sted i verden når man lytter til danskere. Så du tror ikke væmmelig, bedrevidende og chauvinistisk intolerance findes i USA? For det første er USA et kæmpe land med så store forskelle, at det er nærmest umuligt at sige noget generelt om "amerikanere" - for det andet er de usympatiske egenskaber du nævner ikke specifikt danske, men kan sine steder findes i langt, langt alvorligere grad i USA end herhjemme. Jeg taler af erfaring, har boet et sted i det store land, hvor man blev betragtet med mistro og frygt bare man spadserede en tur som en flok. Det er ikke noget man gør der og de forskellige religiøse grupperinger er ofte tæt på krigslignende tilstande.
Du skulle måske prøve at bo et par år i USA før du udtaler dig om USA??!! - Så kan du også få Danmark på afstand og mulighed for at bedømme det fra en anden vinkel end fra det kikkertsyn du synes at have.
Bare fordi vi i Danmark har et navn for janteloven, betyder det ikke at den ikke findes andre steder i verden
Del Link

Re: USA: Europæisk hetz mod muslimer

altet, publiceret d.12/03 09:04 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: USA: Europæisk hetz mod muslimer
USA, fej foran jeres egen dør først
mvh
krismuhibu
Del Link

Re: USA: Europæisk hetz mod muslimer

Sallyk, publiceret d.12/03 13:28 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: USA: Europæisk hetz mod muslimer

"- Diskrimination mod muslimer i Europa har været genstand for stigende bekymring, fastslår rapporten fra det amerikanske udenrigsministerium."

Jeg er også meget bekymret over at muslimer fortsat kan komme afsted med at kalde os danskere ( og europærere) for racister og true med bål og terror, hver eneste gang vi stiller os kritiske over for deres krav om det ene særhensyn efter det andet.

Det er desværre ikke kun muslimer der synger med på den sang, men mange pladderhumanister der i popularitetens og selvforheligelsens hellige navn hopper også på den galaj.

Kære muslimer og andre indvandrere/flygtninge! I er hjertelig velkommen hvis I stille og roligt respekterer det land I kommer til og tilpasser jer de forhold, love og regler der er gældende og hvis I så yderligere vil bidrage med arbejdskraft, økonomi og noget kulturelt er det rigtig godt.

Jeg synes ikke det er i orden at tage ophold i et femmed land og forvente at landet skal ændre sig radikalt for at tilfredssillle jeres ønsker og behov.

Stop nu denne ynkelige råben op om racisme og krænkelse for den mindste detalje og lad os leve sammen i fred og fordragelighed.

Bare et ydmygt forårsønske!
Del Link

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock
flexblock
splitblock
Mener du, at uligheden vokser i det danske sundhedssystem?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock