Diakonissestiftelsen fremstiller hvert år tre millioner oblater, men uden hygiejnekontrol
Knæk. Sådan siger det, når en sprød, lille oblat havner i en danskers mund søndag under altergangen. Det sker over tre millioner gange om året. Men der er ingen kontrol med, om den uskyldige oblat nu også er smittefri.
Folkekirkens oblater er blevet produceret af Diakonissestiftelsens Alterbrødsbageri siden omkring 1880, men bageriet har aldrig været kontrolleret regelmæssigt af Fødevarestyrelsen og er derfor heller ikke med i den landsomfattende smiley-ordning.
Bjørn Wirlander er chef for Fødevarestyrelsen i Rødovre, som fører tilsyn med stiftelsens køkkener.
– Der er klar basis for at overveje, om ikke alterbrødsbageriet fremover skal betragtes som en fødevarevirksomhed og dermed også skal omfattes af smiley- ordningen, siger Bjørn Wirlander.
Formanden for Diakonissestiftelsens bestyrelse, direktør Mogens Madsen, siger, at han på baggrund af oplysningerne nu har rettet henvendelse til Fødevarestyrelsen.
– Det er en god idé at være medlem af ordningen. Vi har mig bekendt aldrig haft sundhedsproblemer med vores alterbrød, men alligevel er det en god ting at have fødevaremyndighedernes bevågenhed. Samtidig er vi selvfølgelig nødt til at sørge for, at alterbrød produceres med den nødvendige fødevaresikkerhed, når det skal ud til så mange danskere, siger Mogens Madsen.
Hvorfor er det ikke sket tidligere, kan man spørge. I Fødevarestyrelsen oplyser man, at der tilsyneladende gennem historien har hersket et sæt mere eller mindre uskrevne regler, som siger: Der er vel ingen grund til at være mistænksom over for noget, som indtages i det religiøse rum. Og som i øvrigt er Jesu Kristi legeme.
vincents@kristeligt-dagblad.dk