Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Allan Sørensen, mellemøst-korrespondent 
Allan Sørensen
Send artiklen Fire er nu løsladt i Vilks-sag i Irland til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Fire er nu løsladt i Vilks-sag i Irland

Kommenter Hold mig opdateret

Fire af de syv personer, der blev anholdt i Irland mistænkt for planer om at ville dræbe den svenske tegner Lars Vilks, er nu på fri fod

En fjerde af de syv personer, der tidligere på ugen blev anholdt i Irland for formodede planer om et attentat på den svenske tegner Lars Vilks, er blevet løsladt.

Det oplyser irsk politi.

Den nu løsladte kvinde indgår dog stadig i efterforskningen og kommer til at være med i materialet, som overdrages til anklageren - akkurat som to andre kvinder og en mand, der fredag blev sat på fri fod siger en talsmand for det irske politi.

De tre, der endnu er fængslet i sagen, er alle mænd.

Annonce
Gruppen blev anholdt i tirsdags, mistænkt for planer om at ville dræbe den svenske tegner Lars Vilks, der i 2007 lavede en tegning af profeten Muhammed med en krop som en hund.

De anholdte var tre algeriere, en libyer, en palæstinenser, en kroat og en amerikaner.

Anholdelserne i Irland menes at have forbindelse til anholdelsen i oktober sidste år af en amerikansk kvinde, Colleen Renee LaRose, som det amerikanske forbundspoliti, FBI, mener også havde planer om at dræbe Lars Vilks.

Kvinden, der kaldte sig "JihadJane", blev anholdt, da hun vendte hjem til USA efter et halvandet måned langt besøg i Europa. Her havde hun angiveligt arbejdet videre på planerne om at dræbe den svenske tegner.

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock
flexblock
splitblock
Mener du, at uligheden vokser i det danske sundhedssystem?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock