Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Allan Sørensen, mellemøst-korrespondent 
Allan Sørensen
Send artiklen Kritik af folkekirkens indsats for handicappede til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Kritik af folkekirkens indsats for handicappede

Kun få danske sognekirker bygger om til fordel for kirkegængere i kørestole. -

- Stock.xchng

Emneord for denne artikel

folkekirken | handicap | indsats | kirkegngere
flexblock
1 debatindlæg Hold mig opdateret

Kun få danske sognekirker bygger om til fordel for kirkegængere i kørestole

Ubrugelige toiletter, løse slisker og manglende plads til kørestole blandt de andre kirkegængere. Det er, hvad mange kørestolsbrugere oplever, når de skal sige farvel til deres nærmeste, til bryllup eller til almindelig søndagsgudstjeneste. For selvom kirkerne kan søge om penge til at bygge om, var det i 2008 kun 23 ud af landets cirka 2000 kirker, der fik del i puljen.

De få ombygninger, der sker, kommer på høje tid, for det er kun få kirker, hvor man som kørestolsbruger kan komme ind uden problemer, fortæller tilgængelighedsrådgiver i Dansk Handicap Forbund, Sven Astrup Knudsen. Et eksempel er de problemer, der opstår, når en kørestolsbruger deltager i en bisættelse:

– Vi har det svært, når nogle af vores nærmeste går bort. Mange kirker er fyldt op med bænkerækker, så der er ikke så meget plads. Det er ikke så rart at sidde midt i alle blomsterne i en kørestol, når kisten skal bæres ud, fortæller han.

Han bakkes op af arkitekt og formand for bygge – og trafikpolitisk udvalg i handicapforbundet Claus Bjarne Christensen:

Annonce
– Jeg har været til begravelser, hvor der skal lægges ramper ud, og det er ikke særlig rart at få den opmærksomhed samtidig med, at man er bange for, om den kan bære, eller om man kører ud over kanten.

Også jurist i Center for Ligebehandling af Handicappede Lene Maj Petersen mener, at det er et problem med de kirker, der ikke er handicapvenlige. For er man kørestolsbruger, kan det betyde, at man simpelthen ikke kan komme ind i kirken, også for eksempel til bisættelser og bryllupper, siger hun.

Der sker dog fremskridt. I 2007 var søgningen til den særlige forbedringspulje på 30 millioner kroner meget begrænset, og i 2008 fik kun 13 kirker tildelt penge. I 2009 gjaldt det for 23 kirker.

Men der er også kirker, der klarer sig på egen hånd. I Otterup Kirke på Nordfyn var det i juni 2009 en del af en større istandsættelse at gøre kirken lettere tilgængelig for kirkegængere i kørestol. Her foregik det dog ved hjælp af egen finansiering. Én af dem, der har været med til at tage beslutningen, er formanden for menighedsrådet, Hans Aage Schultz.

– Der er mange, der udtrykker glæde over, at vi har gjort det. Tidligere skulle man sætte en rampe ned hver gang. Det larmede, når man gjorde det, og handicappede ønsker ikke at være til ulejlighed. Når de kan være selvhjulpne, bliver de simpelthen så glade, siger han.

læs om Erhvers - og Byggestyrelsens tilgængelighedspulje

kirke@kristeligt-dagblad.dk
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

Trådet overblik  |  Fladt overblik

Kritik af folkekirkens indsats for handicappede

loyal555, publiceret d.15/03 23:59 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Kritik af folkekirkens indsats for handicappede
De få gange jeg er kommet i kirke i min kørestol, har der nok manglet ramper og ikke været noget handicaptoilet. Men altid har der været hjælpsomme kristne
Del Link

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock
flexblock
splitblock
Mener du, at uligheden vokser i det danske sundhedssystem?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock