Tidligere statsminister Poul Nyrup Rasmussen er initiativtager til "Det Sociale Netværk", der nu håber at få en god portion penge fra satspuljen til en storstilet kampagne. -
- Jeppe Michael Jensen /Scanpix
Jannie Iwankow Søgaard |
19. marts 2010
Små organisationer kæmper med tidligere statsminister Poul Nyrup Rasmussen i spidsen for at forbedre forhold for psykisk syge
Psykisk sygdom er stærkt underprioriteret i det danske sundhedssystem. Det mener tidligere statsminister Poul Nyrup Rasmussen (S) og en lang række organisationer inden for psykiatrien. De har derfor slået sig sammen i ”Det Sociale Netværk” og går nu i kamp for at få penge til at skyde en stor kampagne i gang, der skal skabe bedre vilkår i psykiatrien.
SE VIDEO-INTERVIEW MED POUL NYRUP RASMUSSEN- De frivillige organisationer har været meget splittede gennem alle årene, og jeg har set, hvor lavt psykiatrien og de usynlige sygdomme prioriteres i samfundet. Og i politik og samfund bliver man glemt, hvis man ikke står sammen og har en fælles stemme, siger initiativtager og formand for netværket Poul Nyrup Rasmussen.
Pengene til den intensiverede indsats skal komme fra satspuljen - en pulje penge, der årligt reserveres til særlige tiltag på social- og sundhedsområdet.
Der er i satspuljen afsat 12 millioner kroner forl 2010, og det er dem, ”Det Sociale Netværk” håber at få del i. Kampagnen skal tilrettelægges efter britisk forbillede, hvor man som i kampagner blandt andet har indrettet vogne i metroen som gummiceller og har fået kendte med psykiske lidelser til at fortælle om deres sygdom for at skabe opmærksomhed og afstigmatisere psykisk sygdom.
Forhandlingerne om kampagnepengene er stadig i gang, og en aftale ligger sandsynligvis først klar efter sommer. Men idéen med at slå mange mindre organisationer sammen kan vise sig at være nøglen til succes, mener ekstern lektor i politisk kommunikation fra Roskilde Universitetscenter, Rasmus Jønsson.
- Store interesseorganisationer er blevet dygtige til at byde ind på den politiske scene, mens der er tendens til, at de små, som ofte varetager de svage gruppers interesser, har stået knapt så stærkt og ikke har været professionelle nok. Derfor er det en god idé at opjustere og professionalisere, hvis der skal være gevinst, siger han.
Også på Christiansborg er der fra begge sider af folketingssalen positive røster over for det nye netværk. SF’s psykiatriordfører Özlem Cekic mener, at det giver mere tyngde, når organisationerne arbejder sammen.
- Jeg lytter lige så gerne til små organisationer som store, men det er klart, at det for politikere er meget lettere at give afslag til små organisationer end til en stor og stærk, siger hun.
Venstres psykiatriordfører Sophie Løhde bakker SF-kollegaen op.
- I forhold til kræftpatienter, der har en stor organisation som Kræftens Bekæmpelse i ryggen, har psykisk syge sjældent nogle, der for alvor kan tale deres sag, og jeg tror, at et samlet netværk vil gøre det lettere for eksempel at rejse betydningsfulde debatter i medierne, siger hun.
At mange mindre organisationer nu har slået sig sammen i ”Det Sociale Netværk” glæder Knud Kristensen, formand for SIND, som en af de foreninger, der har sluttet sig til netværket.
- Vi er så fortvivlende mange foreninger på psykiatriområdet, at det har været svært for de enkelte at blive hørt. Med ”Det Sociale Netværk” står vi mange sammen og vil rent politisk vi få en bedre gennemslagskraft, siger han.
FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad