Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Allan Sørensen, mellemøst-korrespondent 
Allan Sørensen
Send artiklen Islandske bankfolk skylder milliarder til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Islandske bankfolk skylder milliarder

Kommenter Hold mig opdateret

Island vil inddrage milliarder af skattekroner, som islandske bankdirektører og kunder har snydt statskassen for

Islandske banker har ubetalte skatteregninger for et beløb svarende til 4,3 milliarder danske kroner, som de undlod at betale forud for det islandske bankkollaps i efteråret 2008.

Det viser en undersøgelse foretaget for Islands finansministerium, skriver den engelsksprogede avis Icelandic Review.

- Det ser desværre ud til, at der blev praktiseret omfattende skatteunddragelse, særligt angående værdipapirhandel, siger finansminister Steingrímur J. Sigfússon.

Han tilføjer, at staten vil gøre hvad den kan for at inddrive de ubetalte skatter. Det islandske Landsting er ved at behandle en lov, der giver myndighederne mulighed for at fastfryse værdier i tilfælde af skatteunddragelse.

Annonce
Nogle af sagerne vil blive overgivet til en særlig anklager, skriver Icelandic Review.

Finansministeriets undersøgelse retter sig mod bankdirektører, bankansatte og fremtrædende kunder og gælder foruden skat på værdipapirhandler også aktiehandel og låneafskrivninger.

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock
flexblock
splitblock
Mener du, at uligheden vokser i det danske sundhedssystem?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock