Ritzau |
24. marts 2010
Bøsser og lesbiske skal kunne vies i folkekirken, konkluderer de Konservative, der vil have et nyt vielsesritual for homoseksuelle. V er åben for idéen
De to regeringspartier, Venstre og de Konservative, ser nu ud til være enige om, at give bøsser og lesbisk mulighed for at blive viet i folkekirken.
Enigheden kommer, efter at De Konservative har foreslået præsterne skal have lov til at vie homoseksuelle til registreret partnerskab - men at de altså ikke skal kunne indgå et egentligt ægteskab i kirken. En mulighed kirkeminister Birthe Rønn Hornbech (V) også tidligere har luftet.
Inden Venstres folketingsgruppe senere onsdag endeligt tager stilling til spørgsmålet, understreger partiets kirkeordfører, Per Bisgaard, at det er en mulighed, han er "åben" overfor.
- Vi er forbeholdne overfor at gå yderligt. Men vi kan selvfølgelig også læse tegnene og tager kirkens egne signaler alvorligt. Det er dog vigtigt at understrege, at Venstre ikke bare vil overgive lovgivningen til landets biskopper, siger Per Bisgaard.
Når de to regeringspartier er villige til lægge mange års modstand på hylden skyldes det, at et flertal af både biskopper og præster vil fjerne lovgivning, der forhindrer præster i at vie homoseksuelle.
- Vi følger kirken, og eftersom kirken ser ud til at have et overvældende flertal, der vil lave loven om, så er vi med på at lave loven om. Det vil sige, at der skal være mulighed for, at homoseksuelle kan blive viet i kirken, siger De Konservatives kirkeordfører, Rasmus Jarlov.
De Konservative vil nu have et udvalg til at lave et nyt vielsesritual for homoseksuelle.
- Præsten taler jo om mand og kvinde og brud og brudgom, men det giver jo ikke mening, hvis det er to mænd. Derfor er man nødt til at lave et vielsesritual, der er særligt for de homoseksuelle, siger Rasmus Jarlov.