Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Erik Bjerager, ansv. chefredaktør og adm. direktør
Erik Bjerager
Send artiklen I dag vælges Aalborgs næste biskop til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

I dag vælges Aalborgs næste biskop

Torsdag afgøres det om Henning Toft Bro eller Marianne Christiansen bliver ny biskop over Aalborg Stift. Stemmerne fra den tredje kandidat, Jørgen Kjærgaard, bliver afgørende.

- Christian Roar Pedersen

Fakta

Marianne Christiansen

Født 1963
Cand.phil i musikvidenskab 1989
Cand.theol fra Aarhus Universitet 1992
Læs mere

Henning Toft Bro

Født 1956
Cand.theol fra Aarhus Universitet 1985
Sognepræst i Hjerm 1985
Læs mere

Fakta

SÅDAN FORDELTE STEMMERNE SIG EFTER FØRSTE RUNDE

1. Marianne Christiansen: 790 stemmer...

Læs mere
flexblock
Kommenter Hold mig opdateret

Ingen tør spå om resultatet af bispevalg. Følg udviklingen på Kristeligt Dagblads hjemmeside

Bispevalget i Aalborg Stift bliver en gyser.

Selvom sognepræst i Thisted Marianne Christiansen vandt første runde, kan provst på Mors Henning Toft Bro have nået at overhale hende indenom. Det vil vise sig, når det i eftermiddag bliver afsløret, hvem af de to, der har fået flest stemmer og dermed bliver ny biskop i Aalborg stift.

Helt afgørende bliver det, hvordan de 316 stemmer, som Jørgen Kjærgaard fik i første runde, fordeler sig. Den tidligere kandidat har ikke selv ønsket at fremhæve en af de to tilbageværende kandidater. 

– Jeg finder, det vil være et indgreb i det folkekirkelige demokrati såvel som bispevalgets demokrati, hvis den kandidat, der er gået ud, skal komme med anbefalinger. Rent principielt har jeg derfor ikke villet pege på nogen, siger Jørgen Kjærgaard.
 
Medlemmer af Jørgen Kjærgaards stillergruppe er heller ikke kommet med anbefalinger i anden runde.
 
– Det er noget, vi har drøftet, men det er ikke noget, jeg er sat til at referere. Vi er enige om, at vi ikke samlet peger på en kandidat, siger tidligere kordegn og menighedsrådsmedlem i Agger sogn, Kristian Nørgaard.
Han har selv valgt at stemme blankt, men  det er hans indtryk, at køn ikke bliver afgørende for Kjærgaard-gruppen.

Annonce
– Nogen vil sikkert stemme på Henning, fordi de ikke vil have en kvinde. Men jeg tror ikke, det får den store indflydelse. Det er stort set kun præster, der vælger at stemme ud fra den overbevisning, vurderer Kristian Nørgaard.

Hovedbestyrelsesmedlem i Indre Mission og sognepræst i Hjørring, Knud Erik Nielsen, var også med til at bakke op om Jørgen Kjærgaards kandidatur. Han vil heller ikke spå om, hvordan det lander.

– For det er ikke kun Indre Mission, der har bakket op om Kjærgaard. For det første har der været missionsfolk bag alle tre kandidater, for det andet aner jeg ikke, hvor mange missionsfolk, der sidder rundt om i menighedsrådene, for det tredje ved jeg ikke, hvad de mener om kvindelige præster. Vores gruppe består af fritstillede folk, siger Knud Erik Nielsen.
 
Lektor på teologi i Århus, Peter Lodberg, ser Marianne Christiansen som en svag favorit, men siger samtidig, at intet er sikkert.

– Marianne var kun 90 stemmer fra at få de nødvendige 50 procent af stemmerne i første runde. Det spændende er, om Kjærgaards stemmer fra første runde fordeler sig ligeligt. På nogle områder tror jeg, at de stemmer Jørgen fik fra Indre Mission, vil gå til Henning Toft Bro. Men andre vil give stemmerne til Marianne, fordi hun er liturgisk interesseret og på den måde har et teologisk slægtskab med Kjærgaard, vurderer Peter Lodberg.

Han nævner at sagen med Marianne Christensens mand Henrik Svane, der er raget uklar med et menighedsråd på grund af nogle kørepenge, kan være en ”dark horse”.

– Men jeg tror ikke, den sag kommer til at betyde det store. I stedet handler det om stil og tillid og om, hvem der kan formulere sig bedst. Der er ikke noget, der markant taler til den enes fordel frem for den anden, siger Peter Lodberg.

Optælling af stemmer begynder i dag klokken 13, og resultatet bliver offentliggjort i løbet af eftermiddagen. 

Følg bispevalgets udvikling på kristeligt-dagblad.dk/bispevalg

 

 
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​