Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Erik Bjerager, ansv. chefredaktør og adm. direktør
Erik Bjerager
Send artiklen Henning Toft Bro er Aalborgs nye biskop til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Henning Toft Bro er Aalborgs nye biskop

Henning Toft Bro. - Malene Korsgaard

- Malene Korsgaard

Fakta

henning toft bro

Født i 1956 i Thyborøn. Gift med Ragna Bro siden 1978. Parret har tre børn og har været...
Læs mere

Fakta

*faktabox*SÅDAN FORDELTE STEMMERNE SIG

92,79 procent af de 1956 stemmeberettigede...

Læs mere

Resultatet

1. Henning Toft Bro: 970 stemmer

2. Marianne Christiansen: 826 stemmer

Læs mere
flexblock
Kommenter Hold mig opdateret

Efter en jævnbyrdig valgkamp blev provst på Mors Henning Toft Bro i går erklæret for vinder af bispevalget i Aalborg Stift

Det bliver provst på Mors Henning Toft Bro, der til maj flytter ind i bispegården i Aalborg.

Med godt 53 procent af stemmerne sikrede han sig sejren, da bispevalget i Aalborg Stift i går eftermiddag blev afgjort. 970 af de stemmeberettigede havde sat deres kryds ved den 53-årige provst fra Mors, mens sognepræst i Thisted Marianne Christiansen fik 826 stemmer.

Se tema: Bispevalg i Aalborg

Efter en mange måneder lang valgkamp med masser af møder var det en stor lettelse for Henning Toft Bro endelig at kunne få vished om, at det er ham, der skal afløse Søren Lodberg Hvas, som har været biskop i Aalborg siden 1991.

Annonce
– Jeg sagde gudskelov, da jeg hørte resultatet. Det er en stor lettelse, at den lange vandring er slut. Det har alligevel rumsteret i mit hoved i to et halvt år – og også i min families, sagde Henning Toft Bro, der kom kørende til bispegården med hustruen Ragna, efter at sejren var i hus.

Med 970 stemmer høstede den kommende biskop stort set alle de 315 stemmer, den tredje kandidat Jørgen Kjærgaard fik i første runde. Henning Toft Bro tror dog ikke, det har haft betydning, at han er en mand.

– Det tror jeg nu ikke, men jeg har sendt valgmateriale ud i tre omgange og gjort meget ud af at komme tæt på folk. Og så har jeg haft en gruppe bag mig, som har kæmpet hårdt hele vejen, sagde han.

Han håber på at få et godt samarbejde med folk i stiftet, når han til maj får adresse i Aalborg.

– Jeg håber, at jeg kan leve op til mit efternavn og bygge bro mellem folk, men lige nu er jeg så overrumplet, at jeg ikke vil komme med programerklæringer, lød det fra den nye biskop.

Den 46-årige Marianne Christiansen, der blev en klar vinder af første runde, var naturligvis skuffet.

– Jeg siger tillykke til Henning og ønsker ham al mulig held og lykke. Men man kan aldrig være overrasket over at tabe, når man er i en valgkamp. Man skal kunne tåle at tabe, sagde Marianne Christiansen, der ikke selv var til stede i bispegården i Aalborg.

Hun mener ikke, at hun kunne have gjort noget anderledes i valgkampens anden runde.

– Kun den enkelte vælger ved, hvad han eller hun har stemt efter, men jeg tror ikke, jeg har noget at fortryde, sagde Marianne Christiansen, som ikke håber, at køn har spillet ind på folks valg.

– På hele folkekirkens vegne håber jeg ikke, at man fravælger kvinder, fordi de er kvinder. Det vil være til stor skade for folkekirken, sagde sognepræsten fra Thisted.

Det var anden gang, Marianne Christiansen stillede op til bispevalg. Der bliver ikke nogen tredje gang.

– Jeg har et godt embede i et dejligt sogn, som jeg skal hjem til, sagde hun.

Lektor i teologi på Aarhus Universitet Peter Lodberg er overrasket over, at Henning Toft Bro endte med en så solid sejr.

– Det siger mig, at Henning Toft Bro har været god til at få mange af Jørgen Kjærgaards stemmer. Og man kan konkludere, at det at være vinder af første runde ikke er nogen sikkerhed for at vinde anden runde, fordi opmærksomheden så samler sig om den kandidat, der fik færrest stemmer, siger Peter Lodberg.

Han mener, at valgresultatet vidner om, at menighedsrådene har foretrukket det sikre kort, men tror ikke nødvendigvis, at køn har spillet en rolle.

– Det handler nærmere om, hvilken stil man foretrækker. I Henning Toft Bro får de en folkelig biskop med bred tillid i stiftet. Valget af Henning signalerer, at man foretrækker stabilitet og kontinuitet. Marianne har været klarere og skarpere i debatten. Med Henning sejler man stille og roligt videre, som man plejer, vurderer Peter Lodberg.

Selve valgdagen forløb som planlagt. Klokken 13 erklærede formand for valgbestyrelsen Aksel Boel valget for åbent, og allerede klokken 15.20 var man klar med et valgresultat. Spændingen blev dog trukket en smule, idet der var problemer med at etablere kontakt til kirkeminister Birthe Rønn Hornbech (V). Ifølge loven skal valgbestyrelsen informere Kirkeministeriet, inden valgresultatet bliver offentliggjort. Efter 10 minutter kunne Aksel Boel dog endelig komme med den forløsende melding: Henning Toft Bro har vundet bispevalget i Aalborg Stift.

Vielsen af den nye biskop foregår i Aalborg Domkirke den 9. maj.

schelde@kristeligt-dagblad.dk

leder side 16

Læs mere på

kristeligt-dagblad.dk/bispevalg
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2 | 3

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​