Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Erik Bjerager, ansv. chefredaktør og adm. direktør
Erik Bjerager
Send artiklen Dansk lov og sharia til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Dansk lov og sharia

7 debatindlæg Hold mig opdateret

Formelt hensyn til sharia sender helt forkert signal

Det danske retsvæsen bør fremover tage hensyn til elementer fra sharia. Det mener de tre danske professorer i jura og islam, Jørgen S. Nielsen, Hanne Petersen og Lisbet Christoffersen, som er medforfattere til en ny engelsksproget bog om sharia.

Professorerne er godt klar over, at forslaget er dybt kontroversielt og vil blive mødt med hård politisk modstand herhjemme, men diskussionen er for professorerne helt nødvendig, fordi der såvel i Danmark som i andre europæiske lande er grupper af borgere, som lever på kant med det verdslige retssystem.

Som eksempel nævnes det, at mange muslimske par alene er islamisk gift og derfor ikke er registreret hos de danske myndigheder. Hvis kvinden i et sådant ægteskab vil skilles, er der ingen hjælp at hente hos de danske myndigheder. Hun står helt alene.

Men hun ligger jo, som hun har redt, vil mange mene. For hvis hun inden ønsket om skilsmisse ikke så nogen grund til at underlægge sig dansk lov, men derimod levede efter et parallelt retssystem, her islamisk sharia, så er det et valg, hun har truffet, og med valg følger som bekendt konsekvenser. Derfor må folk, der vælger at leve i et sådant parallelt retssystem, affinde sig med tingenes tilstand. Man kan ikke både blæse og have mel i munden.

Annonce
De tre professorer vil her påpege, at en sådan afvisning vil efterlade Danmark med en gruppe af borgere, der reelt er retsløse på flere områder. Det er en vigtig problematik, professorerne her peger på. Det giver ganske rigtigt en række sociale problemer at have borgere, der vælger at leve efter et andet parallelt retssystem. Den islamisk gifte og ikke-registrerede kvinde får problemer med både skilsmisse og arv – en problematik, som danske par, der lever papirløst sammen, for øvrigt også kan støde på.

Men løsningen på disse problemer ligger ikke i at afvige fra gældende lov og tage religiøst begrundede særhensyn. Hvis først vi åbner den dør på klem, vil den aldrig kunne lukkes igen, for hvor går grænsen?

Artiklen i dagens avis indeholder faktisk et eksempel, hvor grænsen for særhensyn allerede er overskredet voldsomt. Det drejer sig om eksemplet med en muslimsk kvinde, der ifølge professor Nielsen bør have større erstatning end en dansk kulturkristen kvinde, hvis hun anklages for ikke at have været jomfru på bryllupsnatten, fordi denne krænkelse er større for hende som muslim.

For de fleste danskere er et parallelt, religiøst begrundet retssystem på dansk jord eller blot hensyntagen til det fuldstændig uacceptabelt og et brud med det hævdvundne princip om lighed for loven. Et princip, vi af mange grunde bør holde fast i nu og fremover.

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

Trådet overblik  |  Fladt overblik

DET BLIVER OVER VORE LIG

M.J., publiceret d.21/04 08:58 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Dansk lov og sharia

Aldrig i livet om vi vil lade koloniserings-ideologien islam besætte DANSK JORD! Vi er en Kristen nation, bygget på Kristne værdier! Kristne værdier, der understøtter EN DEMOKRATISK LOV FOR ALLE BORGERE I LANDET! Det skal islam ikke have lov til at ruinere med anmasende, dhimmificerende og respektløse krav om særstatus på DANSK territorie!

Ønsker man at leve i et islamisk samfund styret af islamisk lov, så har man 55 lande at vælge imellem! MEN DANMARK ER IKKE ET AF DEM....!!!
Del Link

Re: DET BLIVER OVER VORE LIG

Juma Kruse, publiceret d.21/04 10:07 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Dansk lov og sharia
"Ønsker man at leve i et islamisk samfund styret af islamisk lov, så har man 55 lande at vælge imellem! MEN DANMARK ER IKKE ET AF DEM....!!! "

Viser med tydelige, at du ikke aner, hvad du snakker om.

Der er højest en håndfuld lande, der bruger sharia, men forskellig tolkning af, hvad det vil sige.
Del Link

Re: DET BLIVER OVER VORE LIG

kmk, publiceret d.21/04 13:53 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Dansk lov og sharia
Tak til Jakob Holm.

Det er enestående, at vi har lighed for loven som princip - vælger man at bo her i landet må man indrette sig efter det eller selv tage konsekvenserne. Og mon ikke de efterhånden mange veluddannede muslimske piger selv vil begynde at stille krav om f. eks. en borgerlig vielse også?
Del Link

Re: En ordentlig håndfuld

Claus2000, publiceret d.22/04 02:43 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Dansk lov og sharia

Følgende lande har i dag en sharia – lovgivning: Nigeria, Sudan, Iran, Afghanistan, Somalia, Pakistan, Bangladesh, Malaysia (delvist, under indførsel), Saudi Arabien, Abu Dhabi, Ajman, Dubai, Yemen, Fujaira, Ras Al Khaimah, Sharjah, Umm Al Quwain, Qatar, Oman, Indonesien, Libyen (mildere grad), Marokko (under reformation), Niger, Mali, Mauretanien, Maldiverne(til dels), Tjetenien (under indførsel?), Eritrea (delvist), Aserbadjan (den nordlige provins), Bahrain (delvist), Syrien, Jordan (delvist), ..
Del Link

Re: En ordentlig håndfuld

Juma Kruse, publiceret d.22/04 10:04 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Dansk lov og sharia

Det er ikke korrekt.

Det er rigtigt, at mange muslimske lande har indført dele af sharia, især vedr. familieretslige spørgsmål.

Men kun ganske få lande har indført det som decideret lovgivning for hele landet - det mest oplagte er her Saudi-Arabien.

Selv Nigeria har kun indført det i det muslisk dominerede område (i nord, mener jeg).

Men bortset fra det, så er sharia efter min mening en uting.

Vi skal bare diskutere ud fra facts, og ikke formodninger.
Del Link

Re: En ordentlig håndfuld

Claus2000, publiceret d.22/04 10:33 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Dansk lov og sharia
@JumaKruse

Nu skrev BJ altså:
"Ønsker man at leve i et islamisk samfund styret af islamisk lov,.."

og ikke
"Ønsker man at leve i et 100% sharia styret land/nationalstat"

Så jeg synes dit svar var rimeligt hovent og unødvendigt.


"Vi skal bare diskutere ud fra facts, og ikke formodninger."

Dette dit udsagn er og har jeg altid været enig i.

mvh
Del Link

Re: En ordentlig håndfuld

DCV2, publiceret d.23/04 18:21 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Dansk lov og sharia
Juma,

Det kan vel tænkes det bliver svært at se den praktiske forskel, hvis nu ens sag falder indenfor et område af lovgivningen, hvor dele af sharia gælder.
Del Link

flexblock

Tidligere ledere

Til kamp for åndelig velfærd

Nej til Villy Søvndals mærker

Retsstat med blinde vinkler

Ud af vækstens vold

Bevar den folkelige forankring

Kvinderne i Afghanistan

Mellem stat og marked

Stil krav til pleje af mennesker

Den vigtige retssag i Haag

Helligdage bør være hellige

En dobbelt syrisk tragedie

Uproblematisk, men ...

Syg skyldforståelse er over os

Bevar paragraffen om blasfemi

Bevar paragraffen om blasfemi

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​