Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Erik Bjerager, ansv. chefredaktør og adm. direktør
Erik Bjerager
Send artiklen Flere står frem i sag om magtmisbrug i dansk kloster til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Flere står frem i sag om magtmisbrug i dansk kloster

Moder Theresa var abedisse på Maria Hjerte Kloster ved Sostrup Slot på Djursland. (Foto: Nordfoto)

- THOMAS ARNBO/Scanpix Nordfoto

Kommenter Hold mig opdateret

Ny kritik af omstridt leder ved Maria Hjerte Kloster. Anklager om magtmisbrug og fysisk vold bakkes op, og biskop vil nu have Vatikanet ind i sagen

Ældre nonner udsat for indespærring. Vold. Magtmisbrug.

Det kunne være overskrifter på historien om Maria Hjerte kloster ved Sostrup Slot i Grenå. Sidste år beskrev danske Helene Hägglund i selvbiografien "Nonne tur-retur" sine oplevelser i det danske kloster under ledelse af abbedisse Moder Theresa Brenninkmeijer i årene 1988-2000.

LÆS OGSÅ: Forbrydelse og tvang i klosterlivet


Dengang stod Helene Hägglund alene med historien, men i forbindelse med et radioprogram på P1 torsdag står flere mennesker med tilknytning til klosteret nu frem og bakker Hägglund op.

Samme historier

Beretningerne er de samme: Det handler efter deres opfattelse om sekterisk ledelsesstil og overgreb. Blandt andet fortæller de om en ældre, dement nonne, som blev bundet til en stol og låst inde. En dag blev hun fundet død i klosterets have med et halvråddendt æble i hånden, låst ude i kulden.

Annonce
I bogen brugte Helene Hägglund pseudonymer og skjulte navnet på klosteret, men Kristeligt Dagblad fandt frem til sagens aktører og konfronterede dem.

"Science fiction"

Abedisse Moder Theresa Brenninkmeijer kaldte dengang Helene Hägglunds anklager for "science fiction" og ville ikke udtale sig yderligere. Det har hun heller ikke gjort i forbindelse med DR's genoptagelse af sagen.

Se Helene Hägglund fortælle om sine oplevelser her:


Biskop kendte til forholdene

Før Helene Hägglund skrev "Nonne tur-retur" havde hun forsøgt at få den katolske kirkes biskop i Danmark, Czeslaw Kozon, til at gribe ind.

LÆS OGSÅ: Flere sager om magtmisbrug i dansk kloster

Biskoppen kendte til forholdene på klosteret, som han havde hørt om igennem henvendelser fra flere, der har haft sin gang på Maria Hjerte kloster.

Han mente dog ikke, at han kunne gribe ind.

Efter den katolske kirkes love er det sådan, at klostre ikke hører under bispedømmet, men under den orden, klosteret tilhører. Derfor bad Czeslaw Kozon Ordenskongregationen – det vil sige Vatikanets departement for ordener og klostre – om at gennemføre en ekstraordinær visitats på klosteret. Det vil sige et kontrolbesøg.

"Selvom klosteret er beliggende i Danmark, ligger tilsynet ikke hos biskoppen, men hos cistercienserordenens generalabbed i Rom. Hvad angår de interne forhold i klostret, har biskoppen formelt ikke noget at skulle have sagt," sagde biskop Kozon dengang til avisen.

Situationen i klosteret var kendt længe, og af mange, men der blev ikke grebet ind. Og indtil nu har kun Helene Hägglund trådt frem med kritik.

Nu reagerer biskoppen

Men den nye kritik får biskoppen til at reagere.

"Jeg synes ikke, det er rimeligt, hvis noget sådant stadig kan hævdes," siger biskop Czeslaw Kozon og tilføjer, at han igen vil bede Vatikanet lave en såkaldt ekstraordinær visitats (det vil sige en uvildig undersøgelse).

Forsinket, men godt

Det glæder dog stadig Helene Hägglund:

”Jeg synes, at det er lidt forsinket, men godt. Og forhåbentlig kan det føre til, at abbedissen bliver afsat nu. Hun egner sig ikke til at lede mennesker,” siger hun.

Vil ikke involvere danske myndigheder

Selvom den katolske kirke er blevet kritiseret voldsomt for at holde anklager om seksuelle overgreb inden for kirkens vægge i stedet for at underrette de offentlige myndigheder, vil biskop Czeslaw Kozon dog ikke involvere danske myndigheder i de anklager, der er rettet mod den tidligere ledelse af Maria Hjerte Kloster.

"Først og fremmest drejer det sig om kritik af, hvordan klosteret er blevet ledet, og ikke om der er foregået noget kriminelt. Hvis nogen oplever noget, de mener er ulovligt, er det naturligvis i første omgang op til dem selv at tage stilling til, om de vil anmelde det. Sådan er lovgivningen her i landet. Derfor må spørgsmålet jo først og fremmest rettes til de to tidligere nonner, som holdt sagen for sig selv uden at gå til myndighederne," siger biskop Czeslaw Kozon og opfordrer sagens hovedperson, moder Theresa Brenninkmeijer, til at bakke op om sin henvendelse til Vatikanet.

I dag bor Moder Theresa Brenninkmeijer ikke længere i Danmark, men ifølge cistercienserordenens hjemmeside er hun stadig abbedisse for klosteret ved Sostrup slot.

LÆS OGSÅ: Leder: Stort ansvar

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​