Nanna Schelde |
10. juni 2010
Folkekirkens Feriehjælp er som et af syv kirkelige projekter nomineret til Kristeligt Dagblads initiativpris 2010
Vigsø Feriecenter i Nordvestjylland blev i sommeren 2008 feriemålet for Carita Schuster og hendes to drenge.
De havde egentlig forberedt sig på at skulle tilbringe sommerferien i lejligheden i Holstebro, men en opmærksom lærer fortalte den enlige mor på invalidepension om Folkekirkens Feriehjælp. Derfor endte det med, at Carita Schuster og hendes drenge i en uge kunne nyde vandland, strand og biograffilm sammen med andre familier fra Nørrelands Sogn. Kirken sørgede for, at den lille familie kom på ferie.
Over hele landet findes lignende historier om familier med meget få penge, der er kommet på ferie med kirken.
"Det er fuldstændig fantastisk. De frivillige melder tilbage, at børnene blomstrer," fortæller udviklingskonsulent i Samvirkende Menighedsplejer Bitten Petersen, der står for feriehjælpen.
Også denne avis' læsere synes godt om Folkekirkens Feriehjælp. Projektet er blandt de syv nominerede til Kristeligt Dagblads initiativpris 2010 og lå, da denne artikel blev skrevet, nummer tre i afstemningen på avisens hjemmeside. Læserne kan stemme frem til den 23. juni og har samlet én stemme, mens dommerpanelet har seks stemmer.
Feriehjælpen til økonomisk dårligt stillede familier begyndte som et pilotprojekt i 2007 mellem syv sogne i det storkøbenhavnske område. Forinden var den daværende udviklingskonsulent i Samvirkende Menighedsplejer blevet opmærksom på, at der rundt i sognene sad mange børnefamilier, som på ingen måde havde råd til at komme på sommerferie, og hvor børnene derfor ikke havde noget at fortælle om på første skoledag efter sommerferien.
Pilotprojektet resulterede i, at 24 børnefamilier kom af sted på ferie. Siden er projektet vokset, og i år regner Feriehjælpen med at kunne sende 240 familier på ferie – kvit og frit. Pengene til projektet kommer fra Arbejdsmarkedets Feriefond og fra private donationer rundt om i sognene.
"Vi fornemmede, at skellet mellem rige og fattige familier var og er blevet større. Flere og flere søger om at komme med. Kravet er, at de skal ligge under kontanthjælpsloftet, og det gør de bestemt også. Når jeg kigger deres selvangivelser igennem, bliver jeg rimelig chokeret over, hvad de lever for," fortæller Bitten Petersen.
Den stigende efterspørgsel er med til at udvikle Folkekirkens Feriehjælp – og Samvirkende Menighedsplejer. Både Feriehjælpen og de frivillige prøver hele tiden at opfinde nye projekter til at kunne hjælpe flere. Sidste år blev en ny gruppe feriegæster inkluderet, idet børnefamilier, hvor faderen eller moderen er indsat i Herstedvester eller Vridsløselille fængsler, fik mulighed for at komme på ferie. I den anledning er fængselspræsten også med.
"Det er fantastisk at opleve, hvordan de indsatte i den uge går glade rundt, fordi de ved, at familien får en god oplevelse," fortæller Bitten Petersen.
Som noget nyt vil tidligere indsatte, der er tilknyttet udslusningsprojektet Café Exit i København, og deres børn også komme med på sommerferie i år. Ligesom en migrantmenighed vil være at finde i feriehusene. 30 procent af feriegæsterne er nydanskere, så det er ikke noget krav, at man er medlem af folkekirken.
"Vi får kontakt til en del gennem julehjælpen, men ellers har vi også et godt samarbejde med sundhedsplejersker og daginstitutioner," siger Bitten Petersen.
De frivillige og kontaktpersonerne spiller en stor rolle i forhold til at udvikle Folkekirkens Feriehjælp.
"Vi prøver at lytte os frem til, hvad der er brug for. På den måde udvikler projekterne sig. Tit gælder det om at være lidt kreativ," fortæller Bitten Petersen.
Som regel er sognene med på idéerne, selvom det kræver ekstra arbejde at indføre nyt. Det er heller ikke alle steder, man har så stor erfaring med familiearbejdet, men sognene kommer hurtigt efter det, vurderer udviklingskonsulenten.
Folkekirkens Feriehjælp er også en gevinst for de frivillige. Det er som regel de samme, der tager med på den årlige sommeruge, fordi de ikke kan undvære det. Efterfølgende gør sognene en indsats for gennem fællesspisninger og andre aktiviteter i kirken at skabe et netværk for feriefamilierne og de frivillige.
"Det bedste ved sommerferierne er begejstringen. De frivillige brænder bare for det og er rigtig gode til at samarbejde," siger Bitten Petersen.
Som Carita Schuster sagde til Kristeligt Dagblad i 2008, da hun og drengene var i Vigsø Feriecenter med Folkekirkens Feriehjælp:
"Bare det, at vi ikke hænger derhjemme. Det er rigtig godt, og der er ingen tvivl om, at det er en gave at komme på sådan en tur. Vi vil helt sikkert gerne af sted en anden gang, hvis vi får muligheden."
schelde@kristeligt-dagblad.dk
FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad