De Konservative vil genstarte den værdipolitiske debat, som slog fejl sidste sommer. Opgøret rækker fra Christiania til Vollsmose
De Konservative gør et nyt forsøg. Den værdikamp, som sortnede bag ideen om et burkaforbud sidste efterår, skal genstartes.
I debatoplægget 'Fremtiden er konservativ' bærer et af de tre hovedafsnit titlen 'Frihed i stærke fællesskaber'. Partiets retsordfører, Tom Behnke, har stået i spidsen for en arbejdsgruppe, som har sat ord på en konservativ værdipolitik anno 2010.
Det handler især om fællesskaber som folkeskolen, familien, folkelige organisationer og nationen.
Nogle af tidens stærkeste fællesskaber kan man ellers finde i muslimske indvandrerkredse, men ifølge De Konservative kniber det indimellem med friheden her. I det hele taget er det problematisk med subkulturerne.
Tom Behnke understreger, at der skal være plads til forskellighed. Alt med måde.
"Når vi nu er så forskellige, skal vi hver især være bevidste om, at vi er en del af et fællesskab, og at vi ikke kan klare os selv. Der er et samfund, der er et Danmark, som vi er en del af. Vi kan ikke isolere os. Vi kan ikke lave subkulturer, vi kan ikke bare være os selv. Det er der så nogle, som er, men det er en udfordring."
Tom Behnke synes, det er helt fint, at man deler sig efter interesser som fodbold eller traktortræk eller efter politiske, kulturelle og religiøse holdninger. Det er isolationen, der ikke er fin.
"Det må ikke blive sådan, at man isolerer sig og ikke bidrager til det øvrige samfund. Men nogle lukrerer på det øvrige samfund og vil ikke bidrage til det."
Hvem er det?
"Et af de klassiske eksempler er Christiania. Det skulle være en fristad, men det blev hurtigt til et sted, hvor man ville have sine egne love og regler. Man ville ikke være en del af samfundet, men man ville gerne have sociale overførsler. Det dur ikke."
Tom Behnke nævner rockerne som en anden subkultur, De Konservative vil gøre op med. Og det handler ikke alene om rockernes og bandernes kriminalitet.
"Det er også et problem, at de isolerer sig og ikke vil anerkende, at de hører til i samfundet," siger Tom Behnke.
Tom Behnke blev oprindelig politisk aktiv gennem Fremskridtspartiet, som han forlod i 2000. Han blev i offentligheden især kendt for en udtalelse i 1997 om, at "somalierne skal sendes hjem nu. Om det så sker med faldskærm på ryggen, vil det ikke genere mig."
Han forklarer i dag, at han 10.000 gange har fortrudt udtalelsen, der var ment humoristisk, men ikke blev opfattet sådan.
Han har også grundlæggende skiftet politisk standpunkt. Som ung var han meget liberal og ønskede lavere skatter og større frihed for den enkelte. Nu er han med egne ord hver dag lykkelig for at være konservativ, og kulturelle og nationale værdier er langt vigtigere for ham. Han køber ikke den liberale, tidligere statsminister Anders Fogh Rasmussens (V) mantra om, at der skal være mindre religion i det offentlige rum.
"Religion spiller en rolle for rigtig mange mennesker, og det skal der være plads til, også i det offentlige rum. Men vi har samtidig den holdning, at der er noget, som er typisk dansk, en del af vores kulturarv. Noget er mere værd end andet. Vi mener for eksempel, at menneskerettigheder er mere værd end diktatur."
Er kristendom også mere værd end islam?
"For mig at se er kristendommen en mere tolerant og menneskelig religion end islam, når vi taler sharialovgivning. Når vi taler om, at islam er bestemmende for menneskesynet og kvindesynet, synes jeg, kristendommen er mere værd. Langt mere mig og langt mere dansk end islam. Men man kan sagtens være muslim og samtidig anerkende menneskerettighederne, og at kvinder er lige så meget værd som mænd og så videre. Der er jo rigtig mange moderate demokratiske muslimer, som lever et helt almindeligt liv her i landet. Det er der ingen problemer med."
"Vi tager derimod stærkt afstand fra tendenser til, at sharialovgivningen bliver praktiseret i for eksempel Vollsmose. At unge ud over at blive sanktioneret af retssamfundet for det, de har gjort, lige skal forbi de ældste for at få en yderligere sanktion. Sharialovgivningen er ikke vedtaget af Folketinget og bliver det heller aldrig nogensinde. Der er det et problem, når nogen isolerer sig på den måde og lever efter deres egne normer."
Tom Behnke afviser, at den slags irettesættelser kan sammenlignes med en fars skældud af en søn, der har fået en bøde af retten – som en ekstra sanktion. Eller med en idrætsforening, der udelukker et medlem, som er dømt for dopingmisbrug.
Man bestemmer selv, hvilke foreninger man vil være medlem af, men fordi man tilfældigvis bor i Vollsmose og er muslim, skal man ikke underlægges tilfældige imamers tolkning af, hvad Koranen siger, mener han.
De Konservative foreslog sidste sommer et totalforbud mod niqab og burkaer, men den sag er ifølge Tom Behnke ude af verden.
"Alt det omkring burka har vi sat på plads. Der er lavet lovgivning. Men resten af oplægget er godt nok. Integration handler nemlig ikke kun om, at man har arbejde, kan forsørge sig selv og kan tale dansk. Det handler også om, at man er en del af fællesskabet," siger ordføreren.
hoffmann@kristeligt-dagblad.dk