LEVENDE KRISTENDOM Hver 14. dag går en stor gruppe unge fra Århus Valgmenighed på gaden for at bede for mennesker på deres vej. De fleste siger ja tak til tilbuddet om at blive bedt for
En kræftsyg datter. Et sår, der ikke vil hele, og indrejsetilladelse til konen.
Bønnerne er vidt forskellige, når en stor gruppe unge fra Århus Valgmenighed hver 14. dag går på gågaden i en time for at bede for mennesker, de møder. Medlemmer af menigheden fik pludselig idéen, og i et lille års tid har de kristne århusianere bedt med og for deres medmennesker i Århus Midtby.
"Vi har som kristne fået noget godt af Gud, som vi kan give videre. Man får ja-hatten på af at bede for andre, fortæller Henrik Bech Sørensen, kontaktperson for "Bøn på gaden".
Gruppen vil meget gerne have flere med til at bede, for der er nok at bede for.
"Sidst vi var ude, bad vi for 50 mennesker på under en time. Folk bliver utrolig glade for, at nogen har lyst til at vise dem gratis kærlighed. Vi har oplevet, at enkelte står og græder, fordi de har oplevet noget smukt og kærligt. Nogle gange er det umuligt at beskrive den følelse, det giver."
Til at begynde med krævede det en portion overvindelse at sige "hej, må vi bede for dig", men efterhånden bliver det lettere, fortæller Henrik Bech Sørensen.
De unge fra "Bøn på gaden" mødes som regel en time, inden de går ud, for at snakke og bede lidt sammen, så de er klar til mødet med næsten.
"Man kan godt være lidt nervøs inden, men de fleste reagerer positivt. Vi har oplevet mange sige ja. Og de, der siger nej, siger nej tak på en pæn måde," fortæller talsmanden.
Bønnernes temaer veksler, men lige for tiden fylder eksamen en del, ligesom flere har foreslået at bede for de danske soldater, der skal udsendes eller allerede er det.
"Bliver det et ja til en bøn, snakker vi om, hvordan det er mest behageligt. Ofte bruger vi håndspålæggelse, hvor vi lægger hånden på armen og beder højt. Mange synes, det er en rar følelse. Bønnerne er som regel korte og jordnære. Hvis vi begynder med en masse kirkeord, kan det let skræmme folk væk, som ikke er vant til at komme i kirken," siger Henrik Bech Sørensen.
Med sig har de unge også en bunke visitkort. For hvis nogen fatter interesse for at komme i Århus Valgmenighed efterfølgende, er de naturligvis mere end velkomne.
"Jeg ved, at der har været flere besøgende. Vi ser det som vores mission at bringe evangeliet til den verden, vi lever i. Vi vil gerne give den kærlighed videre, vi selv har oplevet," siger Henrik Bech Sørensen.
schelde@kristeligt-dagblad.dk