Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Erik Bjerager, ansv. chefredaktør og adm. direktør
Erik Bjerager
Send artiklen Nye sider af Knud Rasmussen til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Nye sider af Knud Rasmussen

Herover ses uddrag af Knud Rasmussens artikel i Kristeligt Dagblad torsdag den 23. august 1900. Han underskrev sig med signaturen Knud Ras. Til højre Knud Rasmussen iført pelstøj på et udateret foto. --

- Scanpix.

Kommenter Hold mig opdateret

Polarforskeren Knud Rasmussen var ikke blot drevet af rastløs eventyrlyst, konkluderer ny bog, som i øvrigt fortæller, at hans eventyr begyndte, da han var journalist på Kristeligt Dagblad

"Findes der over Hovedet noget Sted, hvor man kan samle og ordne en sand Guldregn af mægtige Indtryk og blide Stemninger – saa maa det da være ude paa det endeløse Verdenshav, hvor selve Ensformigheden uvilkaarligt driver En fra Nuet og sender Tankerne fremad mod Længslerne eller tilbage i Minderne."

Sådan skriver Knud Rasmussen om en Islands-ekspedition, han skulle dække som Kristeligt Dagblads udsendte medarbejder den 23. august 1900. Det var på denne tur, han mødte polarforskeren Mylius-Erichsen, og hans liv tog en drejning. 12 år efter indledte han den første af sine syv såkaldte Thule-ekspeditioner, der gjorde ham til én af danmarkshistoriens største og mest feterede eventyrere.

LÆS OGSÅ: Man skabte en helt

Men historien om Knud Rasmussen rummer mange flere af disse omstændigheder, som han var en del af, men ikke selv herre over. Faktisk var det, der drev den store slædefører frem og gjorde ham til et ikon for viljestyrke, mandighed og almindelig dannelse, langtfra kun en unik vitalitet, som det oftest er beskrevet i biografierne om ham. Det var lige så meget en række tendenser i tiden, konkluderer professor i antropologi Kirsten Hastrup fra Københavns Universitet i en ny, 735 sider lang bog.

Annonce
LÆS OGSÅ ARTIKLEN: Man skabte en helt

henriksen@kristeligt-dagblad.dk

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​