Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Erik Bjerager, ansv. chefredaktør og adm. direktør
Erik Bjerager
Send artiklen Muslimer bygger bro efter tegninger til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Muslimer bygger bro efter tegninger

Kommenter Hold mig opdateret

Konference håber at gøre op med Vestens overvejende negative billede af islam og muslimer i kølvandet på selvmordsbomber og ambassade-afbrændinger

Deltag i samfundsdebatten, opfør jer ordentligt og byg broer mellem religionerne!

Dét er beskeden til de muslimske samfund i Europa fra 140 muslimske akademikere, politiske og religiøse ledere, der i denne weekend er samlet i London til konference. Mødet, der er arrangeret af Kuwaits Ministerium for Islamiske Affærer, Awqaf, tager fat på det negative billede, mange ikke-muslimer i Europa har af islam og muslimer efter selvmordsbomberne i Madrid og London og ikke mindst efter de voldsomme reaktioner på Jyllands-Postens Muhammed-tegninger.

– De danske karikaturtegninger viste os, hvor stor en grøft, vi står over for i forståelsen af hinandens religion og kultur. Med denne konference håber vi at være med til at skabe større forståelse mellem folk og går ud med en besked om, at moderation er noget, alle samfund kan have glæde af, siger Mutlaq Al-Garawi, talsmand for Awqaf, til Kristeligt Dagblad.

I en rapport om Vestens opfattelse af islam og muslimer, som blev offentliggjort sidste år, indrømmer Awqaf, at det altovervejende image af muslimer i ikke-muslimske europæeres forståelse er, at de er militante terrorister, der er mod fremskridt, demokrati og kvinders rettigheder – og at muslimer er religiøse fanatikere, der bruger islam til at legitimere voldelig ekstremisme.

Annonce
Ifølge rapporten er den vestlige opfattelse af muslimer, at de "søger konfrontationen, er snævertsynede, aggressive og inkompetente af natur". Desuden – tilføjer rapporten – har terrorisme bidraget med et element af irrationalitet og trussel.

– Det er i høj grad et fejlagtigt og medieskabt billede, fordi medierne ofte tegner et forenklet billede af muslimer og af vores kultur. Men muslimer i Europa er også selv skyld i det billede, fordi de ikke har været gode nok til at deltage i debatten og rette fejl og misforståelser i tide, siger Mutlaq Al-Garawi, der ikke er i tvivl om, at det er uvidenhed mere end noget andet, der er skyld i ikke-muslimers forbehold og frygt over for islam.

– Derfor er konferencens formål også at få muslimer i Europa til at gå ud og informere samt integrere sig i de samfund, de lever i.

Som et eksempel på den udbredte misforståelse eller mistolkning af islam nævner Mutlaq Al-Garawi, at mange – både muslimer og ikke-muslimer – fejlagtigt mener, at Koranen accepterer hellig krig, jihad. Men han slår fast, at når fundamentalister bruger Koranen til at legitimere selvmordsbomber, terrorangreb, kidnapning eller flykapringer i islams navn, så har de "taget religionen som gidsel af egne politiske interesser".

– Islam bliver portrætteret som den nye fjende efter Sovjets kollaps. Det billede vil vi gerne ændre, for langt størstedelen af muslimer er fredselskende folk, siger Mutlaq Al-Garawi.

Han minder dog om, at det ikke kun er muslimerne, der skal bygge bro, men også andre trosretninger. Derfor følges weekendens konference op af endnu en konference i december, hvor arrangørerne håber at se repræsentanter fra andre religioner.

– Vi så gerne, at folk fra andre religioner tog tilsvarende initiativer for at bedre forholdet mellem ikke-muslimer og muslimer. Det kan ikke nytte noget, at det kun er muslimer, der bevæger sig mod større integration og forståelse. Vi er nødt til at gå hinanden i møde.

mjensen@kristeligt-dagblad.dk
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​