Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Erik Bjerager, ansv. chefredaktør og adm. direktør
Erik Bjerager
Send artiklen Europæisk domstol: Homoseksuelt ægteskab er ingen menneskeret til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Europæisk domstol: Homoseksuelt ægteskab er ingen menneskeret

Fakta

Fakta

*faktabox*VIGTIGE AFGØRELSER fra menneskerettighedsdomstolen

Læs mere
flexblock
2 debatindlæg Hold mig opdateret

Menneskerettighedsdomstolen i Strasbourg afviser i principiel dom, at homoseksuelle diskrimineres i lande, der nægter at indføre ægteskab eller registreret partnerskab for homoseksuelle

Den Europæiske Menneskerettighedsdomstol, som i dag indleder appelsagen om Italiens ret til at have krucifikser på væggene i de offentlige skoler, har truffet en principiel afgørelse i en anden aktuel og kontroversiel samfundsdebat.

Sagen handler om homoseksuelles ret til at blive gift. Domstolen under Europarådet fastslår i en ny dom, at ægteskab for homoseksuelle ikke er en universel værdi i Europa og derfor heller ikke en menneskeret.

Domstolens afgørelse rammer ligesom i spørgsmålet om krucifikser lige ned i en ophedet europæisk værdidebat.

Sagen var indbragt af to østrigske mænd, som havde fået afslag på at gifte sig med henvisning til, at ægteskabet kun er for mand og kvinde. Det er i strid med Den Europæiske Menneskeretskonventions paragraf 12, der siger, at alle mænd og kvinder har ret til at gifte sig, mente mændenes advokater.

Annonce
Her er dommen klokkeklar. Formuleringen "mænd og kvinder" kan ikke fortolkes sådan, at mænd og kvinder, uanset partnerens køn, har ret til ægteskab. Menneskeretskonventionen giver ikke landene en pligt til at åbne ægteskabet for homoseksuelle par, fastslår domstolen. Og de europæiske lande, herunder Danmark, har heller ikke pligt til at indføre en form for registreret partnerskab, fortsætter dommen.

"På trods af en hastigt voksende konsensus henimod juridisk anerkendelse af homoseksuelle par er der stadig et flertal af lande, der ikke har juridisk anerkendelse. Derfor bør de enkelte lande have en bred margin til at skønne, hvornår de vil indføre denne anerkendelse,", hedder det i dommen.

Afgørelsen vil i Danmark især blive set i lyset af debatten om en mulig ændring af ægteskabsloven, der kan gøre det muligt for homoseksuelle at blive kirkeligt viet.

Men Stéphanie Lagoutte, som er specialist i menneskerettighedsdomstolens afgørelser ved Institut for Menneskerettigheder i København, mener ikke umiddelbart, at afgørelsen vil få betydning for Danmark.

"Domstolen udtaler sig udelukkende om det civile ægteskab, ikke om trossamfunds eventuelle pligt til at vie homoseksuelle par. Dommen handler desuden om, hvorvidt et land har pligt til at indføre registreret partnerskab, og det er jo ikke et spørgsmål i Danmark," siger Stéphanie Lagoutte.

For tilhængerne af homoseksuelles rettigheder er det især opsigtsvækkende, at domstolen nu for første gang definerer homoseksuelle par som "familier" i henhold til Menneskeretskonventionens paragraf 8, der sikrer beskyttelse af privatliv og familieliv. Af samme grund ser flere interesseorganisationer for homoseksuelle dommen som en halv sejr.

Selvom et flertal af dommerne afviser, at denne nye definition som familie skal udløse juridisk anerkendelse i form af registreret partnerskab, er afgørelsen et eksempel på, hvordan menneskerettighedsdomstolen medvirker til at udstikke grænserne for etiske og samfundsmæssige spørgsmål, som kun indirekte vedrører de grundlæggende menneskerettigheder.

kirke@kristeligt-dagblad.dk
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

Trådet overblik  |  Fladt overblik

Ingen diskriminasion.

Nederby Jessen, publiceret d.30/06 08:46 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Europæisk domstol: Homoseksuelt ægteskab er ingen menneskeret
Det var da dejligt, at Menneskerettighedsdomstolen i Strassbourg nu - i en princippiel afgørelse - afviser at homoseksuelle diskrimineres i lande, der nægter at indføre ægteskab for homoseksuelle.

Sagen om homoseksuelles krav om mulighed for at indgå ægteskab, også kirkeligt ægteskab, samt en række andre etiske spørgsmål, bl.a. spørgsmålet om at flytte abortgrænsen til 20 eller 24 uger er for mig en oplagt årsag til, at folketinget bør nedsætte en værdikommission og at vi får en bred værdidebat i Danmark.

Kristendemokraterne finder, det vil være godt med en Værdikommission, der kan sætte fokus på de immaterielle værdier, de menneskelige værdier, som er så utrolig vigtige byggesten i vores samfund, hvor alt ellers meget nemt kommer til at handle om det økonomiske alene.

Der tales meget om økonomisk genopretning - og efter genopretningsplanen trænger en del til for alvor at blive rettet op - men penge gør det ikke alene. Danmark har også brug for etisk genopretning - brug for fokus på værdier - derfor ønsket om en værdikommission.

Bjarne Nederby Jessen
MF-kandidat for Kristendemokraterne
www.kd.dk/nederby
Del Link

Bjarnes Korea

Peer Aagaard, publiceret d.02/07 08:29 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Europæisk domstol: Homoseksuelt ægteskab er ingen menneskeret
Jo mener jeg læser dine og dit partis tanker, jo mere væmmes jeg.

Du læser domstolens afgørelse som fanden læser Biblen og mener dig bestyrket i, at det er fra nu af er OK at diskriminere homo'er, uagtet at eksperten siger det modsatte, nemlig: "domstolen udtaler sig ikke om trossamfunds eventuelle pligt til at vie homoseksuelle par".

Der er med andre ord intet i den afgørelse som forhindrer Folkekirken i at vie homoseksuelle, sådan som det allerede sker i flere lande. Nærmest tvært i mod. Derfor fortsætter kampen for den sag naturligvis uanfægtet.

Du taler for en "værdikommission", som kan medvirke til at fremme dine "etiske" holdninger. En gruppe folk, med andre ord, som kan komme med forslag til yderligere diskrimination af mennesker, som lever anderledes end du.

Dine udgydelser er konsekvent gennemsyret af en nærmest nordkoreansk tankegang om et ensrettet samfund, hvor alt anderledes brutalt jokkes ned. Du og dine er min yndlingsaversion.
Del Link

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​