KLF, Kirke og Medier samler nu underskrifter for at beholde Morgenandagten i radioen. Kristne fra katolikker til pinsekirkemedlemmer støtter initiativet, der skal redde "rummet til eftertanke" på sendefladen
Risikoen for, at Morgenandagten på P2 forsvinder, får nu flere lyttere til at reagere.
En indsamling har indtil videre resulteret i over 1500 underskrifter på internettet imod flytningen af programmet fra den almindelige sendeflade på FM-båndet til DAB-radio. Lytter- og seerforeningen KLF, Kirke og Medier står bag indsamlingen, som de vil tage med, når de senere indleder en dialog med Danmarks Radio om Morgenandagtens fremtid.
LÆS OGSÅ: UnderskriftindsamlingenDer er opstået usikkerhed om, hvorvidt Morgenandagten vil få plads på P1, når kanalen fra næste år lægges sammen med P2. Alternativt ender programmet på DAB-radio, som flere medieeksperter mener meget vel kan betyde Morgenandagtens endeligt.
Landsformand for KLF, Kirke og Medier Lars-Peter Melchiorsen betegner Morgenandagten, der transmitteres dagligt fra Københavns Domkirke, som et "åndeligt pusterum". Programmet tiltaler en bred gruppe kristne, der har få andre lignende tilbud på DR, uddyber han i debatsektionen i dagens avis.
"Morgenandagten er bibellæsning, salmer og fadervor. Du finder ikke noget mere klassisk og samlende i kristen forstand. Jeg kan se på vores underskriftsindsamling, at også katolikker, pinsefolk og andre kirkeinteresserede har stor glæde af programmet," siger han.
På Indre Missions årsmøde i juni blev yderligere 324 underskrifter indsamlet – med god grund, mener Thomas Bjerg Mikkelsen, generalsekretær i Indre Mission.
"Hvis Morgenandagten forsvinder, vil det betyde et meget stort tab for lytterne. De begynder dagen med Morgenandagten og har gjort det i mange år. De mister noget, der er vigtigt for dem, og rummet til eftertanke, som programmet udgør, er helt unikt på sendefladen," siger han.
Det er ikke udelukkende de 37.000 daglige lyttere, der vil miste indhold, mener professor ved Institut for Informations- og Medievidenskab på Aarhus Universitet Frands Mortensen.
I public service-forstand vil det gøre DR fattigere, hvis den kristne ceremoni og praksis fjernes fra radioen.
"Det værste, der kan ske, er, hvis genren fjernes fuldstændigt," siger han og fortsætter:
"Det er det største problem, når DR skal skære ned, som de har gjort og skal gøre igen. Hvis de skærer hele genrer og områder væk, som ingen andre end DR udbyder – ligesom det også gælder Radioteatret og montagen – så er de programmer helt forsvundet."
Frands Mortensen understeger dog, at det i ytringsfrihedens navn bør være DR, der træffer beslutningen om, hvilke programmer de vil udbyde. Risikoen for politisk indblanding er værre end en potentiel ofring af Morgenandagten.
Lars-Peter Melchiorsen er enig og påpeger, at et af de vigtigste argumenter for at beholde Morgenandagten netop kommer fra DR selv. Ifølge ham har P1-redaktør Anders Kinch-Jensen tidligere sagt, at Morgenandagten ikke er mission, men afspejler Danmarks religiøse virkelighed, som DR er forpligtet til at dække.
"Morgenandagten er et udtryk for religiøs udfoldelse. Og så længe folkekirken har den plads i Grundloven, som den har, er det helt naturligt, at det afspejler sig i DR?s dækning af området," siger Lars-Peter Melchiorsen.
Ifølge Danmarks Radio er det ikke kun lyttertallene, der bestemmer, om et program skal fortsætte, men organisationen vil ikke kommentere yderligere, hvilke kriterier Morgenandagten bliver bedømt efter, eller hvilken skæbne programmet har i udsigt.
julie.hansen@kristeligt-dagblad.dk