Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen Tillid er nødvendigt til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Tillid er nødvendigt

Emneord for denne artikel

tillid | kontrol | snyd | TV2 | bedrageri | hjemmepleje
flexblock
1 debatindlæg Hold mig opdateret

Man må kunne stole på, at omsorg for de svageste er i orden

Få erhvervsgrupper er omgærdet med så megen positiv goodwill som landets hjemmehjælpere. Længe har der været en konsensuskultur om, at de er lavtlønnede, udfører et heltemodigt job og er presset til det yderste af stramme tidsplaner og alt for meget kontrol og bureaukrati.

Men det var alt andet end varme hænder, TV 2 kunne vise i deres nyhedsudsendelse i søndags, hvor det fremgik, at en gruppe hjemmehjælpere tilknyttet et plejecenter i Københavns Kommune havde yderst korte besøg hos de ældre, men lange pauser – i indkøbscentret, derhjemme og på plejehjemmet.

Det er på alle mulige måder en kedelig historie. Ikke mindst for de ældre, som derved bliver snydt for den hjælp, de er visiteret til og har krav på. Det må også siges at være en rigtig ærgerlig historie for de mange hjemmehjælpere, der med stort engagement og pligtfølelse udfører deres arbejde hver dag. De kan nu se frem til en sommer, hvor debatten igen vil gå på længden af kaffepauser, kontrol og tillid. Også Dennis Kristensen, formand for hjemmehjælpernes fagforening, FOA, må ærgre sig. Med stor dygtighed har han promoveret sine medlemmer som hårdtarbejdende, men lavtlønnede, og som det eneste forbund havde FOA ved overenskomstforhandlingerne for to år siden held til at få en ordenlig lønforhøjelse igennem efter bare få dages strejke.

Annonce
Spørgsmålet er, hvad man skal stille op. I alle brancher er der brodne kar, men det er ekstra alvorligt, når der er ansat mennesker uden den rette holdning til at tage sig af de allersvageste. Mennesker, som måske ikke har valgt jobbet af lyst, men som sidste udvej før aktivering og arbejdsløshed.

I Københavns Kommune har sagen allerede fået konsekvenser for de involverede i tv-indslaget. Men spørgsmålet, der står tilbage, er, om der var tale om et enkeltstående tilfælde, hvor en dårlig ledelse har ladet en syg kultur udvikle sig, eller om der er tale om et mere generelt problem. Det kan man i sagens natur ikke vide noget om, og det må derfor undre, at Socialdemokraterne og SF i landets hovedstad allerede har afvist en tilbundsgående undersøgelse. Kommunen har tidligere været ramt af skandaler, hvor medierne har afdækket en kedelig kultur hos medarbejderne, og derfor kan der være god grund til at undersøge sagen nærmere. Er der flere steder, det er blevet i orden at holde pause frem for at tage sig af borgere, og hvad er det, der gør, at det nogle steder går galt?

De mange hjemmehjælpere, som gør et godt stykke arbejde, fortjener respekt og anerkendelse. Får faget prestige, vil det også blive lettere at tilrække de rette medarbejdere. Medarbejdere, der forstår, at empati og omsorg er nøgleord i ældreplejen.
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

Trådet overblik  |  Fladt overblik

VI SKAL TÆNKE PÅ OM MODTAGEREN FORSTÅR DET VI SIGER PÅ DEN RIGTIGE MÅDE.

niels anton daam, publiceret d.13/07 20:12 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Tillid er nødvendigt
Det er mange virkeligt dygtige mennesker, der arbejder med sygepleje og hjemmepleje. Menneskene er dygtige både som plejere, men også som lyttere, og de forstår at formuler det de siger, så den , de hjælper forstår det.
Derfor er det kedeligt, at dette gode arbejde, skal ødelægges af en mindre del af sager, hvor hjælperen og den der skal hjælpes på en eller anden måde er gået forkert af hinanden, eller hvor hjælperen har melet sin egen kage.
Vi skal ikke have stramme kontol regler, men have et system, så der ikke kan snydes med tiden, men hvor hjælperen stadig har 15 - 20 minutter til at hjælpe mere et sted og mindre et andet sted- naturligvis efter aftale med ledelsen.

Skriftlig korrespondance kan være godt, men her ser vi også situationer, som f.eks. den på et plejehjem på Amager, hvor man skrev, at pårødende kun måtte komme på et betemt tidspunkt, men hvor man vel i virkeligheden ville have skrevet,..hvis I besøger jeres pårørende udenfor dette fastlagte tidspunkt, henstiller vi at I ikke ulejliger personalet, fordi vi har faktisk meget travlt.
Det kunne have sparet en masse pesseomtale, minister involvering m.m.
Så altså til orientering for andre, så brug den overstående formulering, den kan der efter min mening ikke kritiseres hverken fra pårørende eller fra personale, der jo selvsagt skal have til at hjælpe alle de andre beboere på plejehjemmet.

Man kan også formulere et par linier om, at pårørende selv kan gøre visse specifiserede ting for at hjælpe beboeren.

Niels Anton Dam
kontaktperson for Kristendemokraterne i Vordingborg kommune.
v
Del Link

flexblock

Tidligere ledere

Etik og landhugst

Grækenlands store ansvar

De sidste ord

Luk kirker med varsomhed

Kultur i kirken

Barmhjertighed i kulden

Store bededag bør bevares

Er der to der står sammen ...

Internettet og eftertiden

Handicappede og købesex

Finanspagten kræver debat

Nøl over for Syrien

Ritualer med mening

Der var engang

Den logiske beslutning

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock
flexblock
splitblock
Mener du, at uligheden vokser i det danske sundhedssystem?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock