Det elektroniske marked kan være helt anderledes om fem år, siger en af de præster, der står for Morgenandagten
Når P2 lukker næste år, er der risiko for, at Morgenandagten kun kommer til at eksistere på DAB, som er den digitale sendeflade. Det har mange protesteret mod med KLF, Kirke og Medier i spidsen. Men nu lyder det fra flere sider, at det ikke vil være det værste, der kan ske. Selv Københavns Domkirke, der står for Morgenandagten, er åben over for alternative løsninger til at sende programmet på P1.
"Verden går ikke under, hvis Vor Frues klokker ikke kan høres på Skagen. Der er en verden af andre muligheder!". Så skarpt formulerer dagens kronikør, præst og mediemand Mogens Hansen, det.
Sognepræst i Københavns Domkirke Jesper Stange går ikke lige så langt. Han er en af de præster, der står for Morgenandagten, og holder meget af den, men han er ikke nødvendigvis modstander af DAB-alternativet.
"Det er vigtigt at få en konstruktiv drøftelse af Morgenandagtens fremtid med Danmarks Radio. Det er ikke muligt at afgøre, om det vil være dårligt at flytte Morgenandagten til DAB-radio, for virkeligheden på det elektroniske marked er alligevel helt anderledes om fem år," siger han.
DR vil endnu ikke udtale sig om Morgenandagtens fremtid, men mediedirektør Mikael Kamber medgiver, at DR ikke kan undgå at flytte nogle programmer væk fra den almindelige sendeflade, når fire radiokanaler lægges sammen til tre. Det vil dog ikke betyde en nedprioritering af det åndelige område, siger han:
"Vi har en række programmer om tro og eksistens, og sådan vil det helt sikkert også være i fremtiden. Vi har bestemt ikke nogen interesse i at skubbe trofaste lyttere fra os, for der er ikke andre end DR, der reelt løfter den her opgave."
Mikael Kamber siger videre, at DR har fokus på at levere programmer til både små målgrupper og den brede befolkning.
"Vi skal have begge dele. Det kan sammenlignes med kirken – selvfølgelig har det sin værdi at stå på prædikestolen og prædike for det i for vejen faste publikum, men det har også værdi at sprede budskabet til andre," siger han, men understreger også, at DR?s fremtidige strategi vil involvere at udfolde nicheudsendelser på DAB.
Frands Mortensen, professor på Institut for Informations- og Medievidenskab ved Aarhus Universitet, har tidligere udtalt skepsis over for DAB som alternativ til den almindelige sendeflade, hvis det indebar, at unikke programmer som Morgenandagten kun blev bragt på DAB-radio.
"Det er selvfølgelig bedre, at de bliver sendt på DAB, end at de slet ikke bliver sendt. Men for Morgenandagtens vedkommende er det lidt som at stille den i køleskabet og håbe på, at den kan holde sig," siger han.
Jesper Stange er ikke lige så pessimistisk:
"Jeg så helst, at Morgenandagten kom tilbage på P1, hvor den ville være et fantastik åndehul i programfladen, men hvis det ikke kan lade sig gøre, synes jeg, det er vigtigt at holde sig positiv og åben over for alternativerne."
julie.hansen@kristeligt-dagblad.dk