Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Erik Bjerager, ansv. chefredaktør og adm. direktør
Erik Bjerager
Send artiklen Druk skal mindskes med færre værtshuse til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Druk skal mindskes med færre værtshuse

I København kan man finde en beværtning på stort set hvert eneste gadehjørne, skriver sundhedsborgmester Ninna Thomsen (SF). Det vil hun gerne have lavet om på. --

- Brian Bergmann/Scanpix.

Emneord for denne artikel

alkohol | alkoholkultur | værtshuse | bevillinger | alkoholafgifter
flexblock
Kommenter Hold mig opdateret

Sundhedsborgmester i København Ninna Thomsen foreslår her, at der gives færre alkoholbevillinger

UNGE I DANMARK har et foruroligende stort alkoholforbrug. Der ryger rigtig mange alkoholsodavand, æblecider og øl indenbords i weekenden – der for mange unge ofte starter allerede onsdag eller torsdag med den første bytur.

Et stort alkoholforbrug er sundhedsskadeligt, og det er meget uheldigt, at det bliver grundlagt allerede i ungdommen.

LÆS OGSÅ: Borgmester ønsker færre barer i byerne

Regeringen sætter nu afgiften på alkoholsodavand og cider op med 25 øre pr. liter i det håb, at det får de unge til at drikke mindre. Det gør det naturligvis ikke. Jeg tror ikke, der bliver solgt en eneste Bacardi Breezer mindre på grund af de småører, prisen stiger med. Der skal helt andre prisstigninger til, før det virker.

Annonce
Vi har heldigvis nogle andre politiske muligheder for at lægge en dæmper på forbruget – vi kan for eksempel begrænse antallet af alkoholbevillinger.

I København kan man finde en beværtning på stort set hvert eneste gadehjørne – og også i mange tilfælde på det gadehjørne, der ligger lige ved siden af gymnasiet eller den tekniske skole.

Det er simpelthen for nemt at købe sig til en brandert på et københavnsk udskænkningssted, og det slår igennem i alkoholforbruget, der i København er ekstra stort.

Tal viser, at 32 procent af de voksne københavnere har et foruroligende stort alkoholforbrug, fordi de enten drikker for meget generelt eller af og til drikker så store mængder alkohol på kort tid, at det er sundhedsskadeligt.

Vi er derfor nødt til at have en debat om, hvordan vi begrænser alkoholforbruget. Regeringen vil ikke styre forbruget gennem øgede afgifter. Fair nok, det gør det alt andet lige oplagt, at vi i kommunerne åbner vores egen værktøjskasse og søger at begrænse den lette adgang til en ordentlig brandert – især til værtshuse i nærheden af skoler og uddannelsesinstitutioner.

Ninna Thomsen (SF) er sundheds- og omsorgsborgmester i København

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​