Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Erik Bjerager, ansv. chefredaktør og adm. direktør
Erik Bjerager
Send artiklen Alkoholfrit øl er en drik i udlandet til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Alkoholfrit øl er en drik i udlandet

3 debatindlæg Hold mig opdateret

Stik imod lovens krav serverer de fleste caféer og restauranter ikke alkoholfrit øl. Helt anderledes end i andre europæiske lande

Kristian Kristiansen er en enmandshær. Den 56-årige forfatter fra Odense kæmper for at få udskænkningsstederne til at overholde deres pligt til at tilbyde alkoholfrit øl, lyst øl og kaffe, når de serverer alkohol. Og de seneste fem år har han indgivet over 100 klager over restauranter, caféer, pizzariaer, biografer, DSB-tog, cafeterier i svømmehaller og de fleste andre tænkelige udskænkningssteder.

Tal fra Bryggeriforeningen viser, at alkoholfrit øl kun udgør 0,5 procent af det samlede ølsalg i Danmark. I lande som Belgien og Tjekkiet udgør det to procent. I Tyskland er det tre procent. I Portugal og Spanien er det henholdsvis fem og 15 procent.

LÆS OGSÅ: Tyskerne skåler uden promille

Værre er det ifølge Kristian Kristiansen, at alkoholfrit øl ikke kan opdrives på mange udskænkningssteder. Og at hverken politiets bevillingsafdelinger eller andre myndigheder efterprøver, om udskænkningsstederne overholder pligten. Derfor kalder han kampen for selvtægt.

Annonce
For 10 år siden blev Kristian Kristiansen tørlagt. Han har siden oplevet både manglende forståelse og direkte modvilje, når han har udfordret den dominerende alkoholkultur i Danmark. De mange afslag om en alkoholfri øl, som han har fået på udskænkningsstederne, beskriver han som rædselsfulde. Alkoholkulturen vil i hans øjne udvikle sig med kvantespring, hvis alkoholfrit øl udbredes og ikke længere møder den fordom, at man må have et alkoholproblem, hvis man efterspørger det.

"Jeg tror, at mange restauratører opfatter alkoholfri øl som en slags gøgeunge, de ikke vil have ind i reden," siger Kristian Kristiansen.

Salget af alkoholfri øl og lyst øl udgør rigtig nok en forsvindende lille del af den samlede forretning, forklarer Kristian Vøttrup, der er bestyrelsesmedlem i HORESTA, hotel-, restaurant- og turisthvervets brancheorganisation. Men på baggrund af egne erfaringer som indehaver af restaurant Divan 2 i Tivoli i København afviser han, at manglende tilbud om alkoholfrie øl skyldes ond vilje.

"Hvis nogen ikke fører alkoholfrit øl, kan jeg kun forestille mig, det skyldes, at de ikke er opmærksomme på kravet. Det er jo noget af det nemmeste at bede ens leverandør om at smide en kasse med alkoholfrie øl med i en sending. Vi har selv både alkoholfrit øl og lyst øl på Divan 2, og vi sælger højst en kasse i løbet af en sæson," siger Kristian Vøttrup.

Den begrænsede interesse må ifølge Margaretha Järvinen, der er sociologiprofessor ved Københavns Universitet og forsker i danskernes alkoholvaner, forklares med noget fundamentalt i den danske alkoholkultur:

"Danmark har en stærk drukkultur. Jeg har mest konkret kigget på unge og unge voksne i mine forskningsprojekter, og der har Danmark absolut og definitivt en drukkultur, hvor det i meget høj grad handler om at blive fuld. Det præger tilsyneladende også interessen for alkoholfrit øl," siger Margaretha Järvinen.

beck@kristeligt-dagblad.dk
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

Trådet overblik  |  Fladt overblik

Godt alternativ.

Nederby Jessen, publiceret d.13/07 09:35 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Alkoholfrit øl er en drik i udlandet
Alkoholfri øl er et godt alternativ for dem, der skal undgå alkohol, men gerne vil have smagen af øl og alkoholfri øl har været et alternativ i mange år, men har desværre aldrig fået det store gennembrud, fordi alt for mange går direkte efter rusen.

Måske ville en kampagne for alkoholfri øl hjælpe lidt.

Bjarne Nederby Jessen
MF-kandidat for Kristendemokraterne
www.kd.dk/nederby
Del Link

KAMPAGNE

snedsted, publiceret d.13/07 12:42 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Alkoholfrit øl er en drik i udlandet
Ja, BNJ. Selvfølgelig er det oplagt at sundhedsmyndighederne i den holdningskampagne om danskerens alkoholkultur, der er i vente, i stedet for at forbande alt øl slår et slag for den alkoholfrie øl, der smager ganske udmærket. Den er et godt alternativ til ølelskere, der går efter smagen i stedet for rusen.

Vi skal nok ikke vente, at bryggerierne selv poster mange penge i en markedsføring af den alkoholfrie øl. Der er ikke penge i en sådan kampagne.

Men det vil være en god idé, at Sundhedsstyrelsen tager emnet op.
Del Link

Alkoholfrit øl er en drik i udlandet

Nederby Jessen, publiceret d.13/07 13:01 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Alkoholfrit øl er en drik i udlandet
Tak for opbakningen Snedsted.

Sundhedspolitisk har man to veje at gå i denne sag.

1. Oplysning, oplysning og oplysning. Herunder kampagner. Og her kan med rigtig god grund godt slå et slag for alkoholfri øl.

2. Afgiftsskruen. Man kan sætte afgifterne på alkohol - og for så vidt også tobak - op. Naturligvis skal man friholde den alkoholfrie øl for afgift.

Jeg mener, at man skal benytte sig af begge dele.

Bjarne Nederby Jessen
MF-kandidat for Kristendemokraterne
www.kd.dk/nederby
Del Link

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​