- Karin Dahl Hansen, liv&sjæl-redaktør  
Karin Dahl
For at debattere skal du være logget ind. Indtast din e-mailadresse og adgangskode herunder. Hvis ikke du har et login, skal du vælge "Nej, jeg er ny bruger".
Send artiklen Norsk journalist skal betale erstatning til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

OBS! Denne artikel er en betalingsartikel og kan derfor kun læses af abonnenter eller mod betaling.

Norsk journalist skal betale erstatning

Norsk journalist skal betale erstatning

- Nils Meilvang /Scanpix

flexblock
Annonce flexblock

Bogen om boghandleren i Kabul har været en god forretning for norske Åsne Seierstad. Men nu er hun blevet dømt til at betale erstatning for ærekrænkende indhold

Den norske journalist og forfatter Åsne Seierstad er i Oslo Tingsrett blevet dømt til at betale 120.000 kroner i erstatning til Suraia Rais, konen til den afghanske boghandler, for at have krænket privatlivets fred.

Endvidere skal forlaget Cappelen Damm, der udgav Seierstads storsælgende bog, "Boghandleren i Kabul", betale 125.000 kroner til Rais, skriver den norske avis Dagbladet på nettet.

- Dommen er efter min mening knusende for Seierstads journalistik. Seierstad har digtet for at tjene penge på omtale af andres privatliv, og hun har optrådt uagtsomt, siger Suraia Rais' advokat, Per Danielsen.

"Boghandleren i Kabul" er baseret på Seierstads oplevelser gennem de måneder, hun boede hos boghandleren, hans kone og børn i Kabul. Bogen indeholder passager, der angiveligt er usande og direkte æreskrænkende for Shah Mohammad Rais og hans familie.

Annonce
Advokat Per Danielsen siger, at dommen i Oslo Tingsrett åbner mulighed for, at også resten af familien kan kræve erstatning.

- Deres sag er blevet udsat i venten på udfaldet af denne sag, men når nu den er afklaret, vil de kræve det samme, siger Danielsen.

Den norske advokat har endnu ikke fået fat i Rais, men han er overbevist om, at hun vil være tilfreds med rettens afgørelse.

Seierstads advokat, Cato Schiøtz, overvejer at anke dommen.

- Jeg er overrasket og vil anbefale en anke. Dommen er baseret på en gal lovpræmis, siger Schiøtz.

Åsne Seierstads familiedrama om dagligdagen i Kabul er udkommet i omkring 20 lande.

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock
flexblock
flexblock
flexblock
flexblock
splitblock
Er det i orden at oprette særlige sikre afdelinger i retspsykiatrien til "farlige" patienter?
 
flexblock

Få adgang til alle artikler

Køb et netabonnement

* 1 dag 25 kroner
* 1 mnd 175 kroner
* 1 år 999 kroner

Alle priser er inkl. arkiv-artikler.
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock