For at debattere skal du være logget ind. Indtast din e-mailadresse og adgangskode herunder. Hvis ikke du har et login, skal du vælge "Nej, jeg er ny bruger".
Send artiklen Hamas forbyder udstilling af undertøj til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Hamas forbyder udstilling af undertøj

To palæstinensiske kvinder går forbi en tøjbutik i Gaza. Den islamistiske bevægelse Hamas har nu vedtaget et forbud mod fremvisning af undertøj foran butikker. Foto: Scanpix.

-

flexblock
Annonce flexblock

Butikker må ikke udstille undertøj, lyder det fra den islamistiske Hamas-bevægelse, som generelt intensiverer den religiøse retorik i Gaza

Mannequin-dukker og reklamer med undertøj skal væk fra vinduer og udstillinger i det palæstinensiske Gaza-område.

Det er meldingen fra Hamas-bevægelsen, som dermed skruer op for den religiøse retorik i sin ledelse af Gazastriben.

Det er ikke længe siden, at Hamas forbød kvinder at ryge vandpibe, ligesom det er blevet forbudt for mænd at bade i bar overkrop. Nu er turen så kommet til undertøjet, skriver britiske BBC.

"Det er fuldstændigt forbudt at placere fotografiske gengivelser i butikken, og det er forbudt at udstille afslørende tøj foran butikkerne", lyder det i en udtalelse fra Hamas.

Annonce
Flere har kritiseret Hamas for at være i gang med en indførelse af islamisk sharia-lovgivning i de palæstinensiske områder. Dette afvises dog af bevægelsen, som ifølge eksperter godt ved, at en alt for islamisk profil vil vanskeliggøre dialogen med vestlige lande.

"Disse foranstaltninger stammer fra klager og pres fra almindelige mennesker. De har til formål at opretholde vores traditioner", lyder det fra en talsmand fra politiet.

Sidste år forsøgte Hamas forgæves at indføre et krav om, at alle kvindelige advokater skal bære tørklæde i retten. Organisationen arbejder desuden på en lovgivning, der blandt andet forbyder mænd at arbejde i frisørsaloner.

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock
flexblock
flexblock
flexblock
flexblock
splitblock
Er det en god idé at opføre en moské tæt på Ground Zero i New York?
 
flexblock

Få adgang til alle artikler

Køb et netabonnement

* 1 dag 25 kroner
* 1 mnd 175 kroner
* 1 år 999 kroner

Alle priser er inkl. arkiv-artikler.
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock