Ritzau |
30. juli 2010
Mexicos militær har dræbt én af landets mest eftersøgte narkobaroner, Ignacio "Nacho" Coronel. En opsigtvækkende fangst i præsidentens kamp mod narkotikaen
Det mexicanske militær har fået ram på én af de førende narkobaroner i landet.
Det drejer sig om Ignacio "Nacho" Coronel, der torsdag blev dræbt under en operation i byen Guadalajara i den vestlige del af landet.
Drabet på Coronel, der er eftersøgt i USA for narkosmugling, bliver bekræftet af den mexicanske regering.
Lokale medier beretter, at han blev dræbt af skud under militærets operation.
Narkobaronen var blandt de øverste i hierarkiet i det magtfulde kartel Sinaloa, der har base i den nordvestlige del af landet.
Coronel er anklaget for at have smuglet adskillige ton narkotika ind i både USA og Europa. Det har blandt andet ført til, at de amerikanske myndigheder har udlovet en dusør på fem millioner dollar for informationer, der kunne føre til en anholdelse.
Drabet kan betyde et kærkomment rygstød til præsident Felipe Calderons kamp mod narkotikabanderne, som han indledte i slutningen af 2006. Den konservative leder er tidligere blevet kritiseret for ikke at have fanget nogle af de højtstående narkobosser i år.
Flere end 26.000 personer er de seneste tre og et halvt år blevet dræbt som følge af narkorelateret vold i Mexico. Så sent som fredag morgen har mexicansk politi fundet ligene af 15 personer, hvis tilstand kan tyde på, at der ligger et narkotikaopgør bag.
Karakteristisk har de døde kroppe, der er fundet i en vejkant nær grænsen til USA, mærker efter tortur. Det fortæller de lokale myndigheder ifølge nyhedsbureauet AFP.