Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Erik Bjerager, ansv. chefredaktør og adm. direktør
Erik Bjerager
Send artiklen Direkte forhandlinger til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Direkte forhandlinger

Emneord for denne artikel

ledelse | Israel | forhandling | palstinensisk
flexblock
2 debatindlæg Hold mig opdateret

Den palæstinensiske ledelse bør acceptere direkte forhandlinger med Israel

Det kan diskuteres, om den israelske regerings har overholdt sit eget løfte om at fastfryse byggeriet i bosættelserne på Vestbredden, eksklusiv Jerusalem, der i øvrigt udløber til september. Der kan også med rette rejses tvivl om, hvorvidt Israels regering til dagligt gør, hvad den kan for at lempe på forholdene for den palæstinensiske befolkning.

Hertil kommer, at Israels regering, under ledelse af premierminister, Benjamin Netanyahu, er sat sammen på en sådan måde, at det er meget vanskeligt at få øje på oprigtige ønsker om en fredsaftale med palæstinenserne hos de fleste af regeringens ministre. Trods det har Israels regering for længst erklæret sig villig til at indgå direkte forhandlinger med den palæstinensiske ledelse. Det er desværre mere, end hvad der kan siges om den palæstinensiske regering, der trods massivt internationalt pres ikke viser nogen interesse for at indgå direkte forhandlinger med Israel om en endelig fredsaftale.

Den palæstinensiske præsident, Mahmoud Abbas, har sine grunde til at afvige de direkte forhandlinger. Han har stadig ikke nået et gennembrud i forsoningsforhandlingerne med Hamas i Gaza. Abbas frygter også, at den sidste sparsomme popularitet vil briste, hvis han pludselig begynder at uddele håndtryk til Netanyahu, mens sidstnævnte fortsætter med at bygge i det Østjerusalem, som Abbas ønsker at gøre til det fremtidige Palæstinas hovedstad.

Annonce
Men at være den eneste del af konfliktens parter, der stadig siger nej til forhandlinger, er problematisk. Den Arabiske Liga har med Jordan og Egypten i spidsen sagt god for direkte forhandlinger med Israel. Flere af EU's førende statsministre har personligt ringet til Abbas for at overtale ham, og USA's præsident, Barack Obama, truer efter sigende med at degradere forholdet til Abbas' regering i Ramallah, medmindre den palæstinensiske ledelse siger ja til at møde sine israelske partnere.

I stedet for at acceptere direkte forhandlinger har den palæstinensiske ledelse igangsat rygter om, at den palæstinensiske regering netop har leveret et omfattende fredsforslag, der i øvrigt skulle være mere gavmildt end tidligere forslag, til Barack Obama. Men hvorfor gøre det, når det er Israel, palæstinenserne skal forhandle med, og når direkte forhandlinger måske endda kan give palæstinenserne bedre kort på hånden?

Svaret er, at der eksisterer et håb på den palæstinensiske side om, at Barack Obama vil tvinge en aftale ned over hovedet på Israel inden for de kommende år uden alt for mange direkte forhandlinger mellem Israel og palæstinenserne.

Det er ønsketænkning fra palæstinensisk side og en dårlig undskyldning for ikke at ville vise sine egne svagheder i en forhandlingsproces med Israel.

Derfor bør den palæstinensiske ledelse acceptere at påbegynde direkte forhandlinger så snart som muligt, så begge befolkninger igen kan erstatte den ulidelige ligegyldighed og de mange fordomme med konkret håb og genvundet interesse for at sætte et historisk punktum for de mange års konflikt og lidelser.
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

Trådet overblik  |  Fladt overblik

Pres på palæstinenserne.

Nederby Jessen, publiceret d.02/08 18:46 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Direkte forhandlinger
Israel er klar til at indlede direkte forhandlinger med palæstinenserne, nu mangler vi, at palæstinenserne siger ja.

Det er vigtigt, at verdenssamfundet nu lægger pres på palæstinenserne, så de går med til direkte forhandlinger.

Bjarne Nederby Jessen
MF-kandidat for Kristendemokraterne
og politisk ordfører for Mellemøstpolitik
www.kd.dk/nederby
Del Link

Direkte forhandlinger

Judas II, publiceret d.02/08 19:07 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Direkte forhandlinger
Man forhandler da ikke med terrorister...

Jeg mener begge parter i den konflikt har mistet enhver berettigelse ved et forhandlingsbord, og at FN bør overtage ledelsen af området....
Del Link

flexblock

Tidligere ledere

Til kamp for åndelig velfærd

Nej til Villy Søvndals mærker

Retsstat med blinde vinkler

Ud af vækstens vold

Bevar den folkelige forankring

Kvinderne i Afghanistan

Mellem stat og marked

Stil krav til pleje af mennesker

Den vigtige retssag i Haag

Helligdage bør være hellige

En dobbelt syrisk tragedie

Uproblematisk, men ...

Syg skyldforståelse er over os

Bevar paragraffen om blasfemi

Bevar paragraffen om blasfemi

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​