Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Erik Bjerager, ansv. chefredaktør og adm. direktør
Erik Bjerager
Send artiklen "Der skal være en rimelig begrundelse" til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

“Der skal være en rimelig begrundelse”

Eva Ersbøll.

Kommenter Hold mig opdateret

Det er ikke diskrimination at udelukke børnefamilier fra bestemte, offentlige steder, mener seniorforsker og jurist på Institut for Menneskerettigheder Eva Ersbøll. Men grænsen kan være flydende

Er det lovligt at forskelsbehandle børn i forbindelse med børnefrie zoner?

"Der findes ikke regler om forbud mod at forskelsbehandle børnefamilier, men hvis spørgsmålet skal besvares ud fra et generelt ligebehandlingsprincip, er det vigtigt at understrege, at forskelsbehandling og diskrimination ikke er det samme. I nogle tilfælde er forskelsbehandling lovlig, for eksempel må man gerne lave pensionistrejser. Der skal være tale om en rimelig og objektiv begrundelse. Diskrimination er den usagligt begrundede forskelsbehandling."

Er der tale om diskrimination, når børn udelukkes fra at opholde sig visse steder?

"Der er forbud mod at forskelsbehandle mennesker på grund af mange forhold – køn, race, handicap og så videre. Og der er også fastsat forbud mod forskelsbehandling på grund af alder – når det sker på arbejdsmarkedet. Men der er ikke fastsat forbud mod, at børn udelukkes fra at opholde sig visse steder. Der kan være gode begrundelser for, at børn ikke må være bestemte steder – ofte af hensyn til børnene selv, men der kan også være andre saglige hensyn – for eksempel hensyn til andre mennesker, der af den ene eller anden grund har brug for at have ro omkring sig."

Annonce
Men er det sagligt nok at sige, at der er brug for steder uden børnefamilier?

"Umiddelbart vil jeg mene, at det er sagligt. Men hvis alle restauranter begynder at gøre det, kan det selvfølgelig komme til at udgøre et problem. Børnefamilier har ret til at gå ud at spise ligesom alle andre, og så længe der er mange restauranter, hvor de kan det, er det ikke umiddelbart et problem. For eksempel er det i orden at lave steder til forretningsfrokoster, men hvis der kommer en børnefamilie og siger, at de har tjek på deres børn, er spørgsmålet, hvorfor de ikke må komme ind."

graa@kristeligt-dagblad.dk

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​