Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Erik Bjerager, ansv. chefredaktør og adm. direktør
Erik Bjerager
Send artiklen De første dage og nætter til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

De første dage og nætter

Anna Rytter 32 år og siden 1996 bosiddende i Odense. Hun er uddannet BA i filosofi og historie. Hun har tidligere siddet i Odense Byråd for Enhedslisten og er folketingskandidat i Odense V. Anna Rytter konverterede til islam som 19-årig og betegner sig selv som værende sekulær muslim med stor interesse for de mere spirituelle aspekter af religionen.

- Privatfoto.

1 debatindlæg Hold mig opdateret

Den første dag var knap så hård som frygtet, skriver Anna Rytter i sin blog om ramadanen

Nu er den første dag med rumlende mave vel overstået og den næste allerede godt i gang. Det er knap så hårdt, som jeg havde frygtet, og meget mere givende, end jeg havde turde håbe på.

Fastens første dage er altid meget meditative og spirituelle, fordi kroppen skal indstille sig på nye vaner, og sjælen skal vænne sig til at slippe sit fokus på kroppens behov.

LÆS OGSÅ:  Anna Rytters blog

Ramadanen opfordrer til ro og eftertænksomhed. Tempoet sættes ned og fordybelsen sætter ind. Kroppens organer arbejder på højtryk. Det kniber i nyrerne, det værker i tarmene, det trykker i leveren. Tanken knyttes først til kroppen for senere at skilles fra den og blive fri.

Annonce
Man skulle tro, at faste, sult og selvpineri ville medføre grådighed, selvmedlidenhed og piveri, men paradoksalt nok sker det modsatte. Fasten giver menneskeligt overskud, tålmodighed, mådehold og tilgivelse. Egenskaber, der betyder meget i Islam og som vi til hverdag nok glemmer betydningen af.

Det sværeste for mig i disse første dage af Ramadanen, er at sidde stille, slappe af og geare ned. Følelsen af sult og tørst vænner man sig hurtigt til, og den kan nemt overvindes. Men de øvrige forandringer, der sker i kroppen, medfører en mærkelig følelse af rastløshed og nærmest overtræthed, der gør det svært at fokusere på andet end kroppen, der arbejder på højtryk. Langsomt slipper tanken dog kroppen og svæver som i en døs op i højere luftlag.

Sent i nat, lige før morgengry, stod jeg og så på stjernehimlen, mens jeg ventede på de første solståler i horisonten. Jeg er sikker på, at jeg kunne høre minareterne i det fjerne, fordi jeg vidste, at lige nu overalt i verden kaldes mere en en milliard muslimer til bøn.

Det er en vidunderlig følelse at være en del af noget, der er større end en selv. Det er vidunderligt at tænke på, at stjernehimlen, jorden og alt hvad der er imellem, tilhører os alle.

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

Trådet overblik  |  Fladt overblik

MÅ MUSLIMER, DER F.EKS. ER CHAUFFØRER DRIKKE VAND OM DAGEN I FASTETIDEN?

niels anton daam, publiceret d.12/08 15:04 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: De første dage og nætter
Jeg mindes fra mine 16 år i muslimske lande, at der er den tilføjelse i fastereglerne, at de , der har et job, hvor de har ansvaret for andres liv, godt må drikke f.eks. vand i dagtimerne...det omfatter chuffører, piloter m.m.

Der var også nogle af landene, hvor man fulgte solopgang og solnedgangstiderne over Mecca, hvordan er det i Danmark, hvor vi jo stadigt har lange dage og korte nætter.

med venlig hilsen

Niels Anton Dam
pensionist
Præstø
Del Link

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​