Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Erik Bjerager, ansv. chefredaktør og adm. direktør
Erik Bjerager
Send artiklen Taliban giver afghanske soldater tærsk til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Taliban giver afghanske soldater tærsk

Et opgør mellem afghanske soldater og Taliban er endt med et stort nederlag til de afghanske soldater. Her et foto fra Kandahar. Foto: Scanpix.

-

1 debatindlæg Hold mig opdateret

Den afghanske hær, som Nato er i gang med at uddanne, har fået blodige bank på slagmarken af Taliban. En operation er gået grueligt galt

En afghansk militæroperation imod talibanoprørere er forvandlet til et mareridt.

Operationen skulle ellers vise de afghanske soldaters voksende militære evner efter træning af Nato, men sådan går det ikke, skriver New York Times.

Det er endt med, at afghanske officerer har tilkaldt hjælp fra udenlandske soldater, efter at mindst 10 afghanske soldater er dræbt og op til 20 taget til fange.

Avisen har oplysningerne fra en højtstående amerikansk embedsmænd, der siger, at operationen tilsyneladende ikke på forhånd var koordineret med Nato.

Annonce
Afghanistans hær gik til angreb på Taliban i en region øst for hovedstaden, Kabul, den 3. august. Siden da har kampene i nærheden af Bad Pakh-landsbyen i Laghman-provinsen været så intense, at Røde Kors-folk ikke har været i stand til at nå frem og hjælpe sårede.

- Der er meget at lære af det her, siger den amerikanske militærembedsmand, som ikke vil have sit navn frem.

Operationen er fortsat i gang, og ifølge avisen er amerikanske og franske soldater kommet de afghanske soldater til hjælp.

I Afghanistans forsvarsministerium forklarer en højtstående embedsmand, at militærets plan for operationen var blevet røbet. Talibanerne lå i baghold og angreb hovedstyrken af de 300 soldater, der deltager i angrebet.

En talsmand for militæret siger, at syv soldater er dræbt og et ukendt antal taget til fange.

En talsmand for Taliban siger, at 27 soldater er dræbt, 14 såret og otte taget til fange.

Taliban har tidligere overdrevet antallet af ofre blandt modstanderne og holder traditionelt tæt med tab i egne rækker.

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

Trådet overblik  |  Fladt overblik

Taliban giver afghanske soldater tærsk

Jørgen Christensen, publiceret d.13/08 20:09 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Taliban giver afghanske soldater tærsk
Hvordan skulle det være muligt? De afghanske mænd - undertiden benævnt som politi, undertiden som militær - har jo fået træning af verdens mest avancerede menneskelige robotter! De bedst betalte og omkostningsdækkede med udstyr i verdenshistorien!

Nåja, der var jo lige den detalje, at de bedste og nyeste armerede køretøjer er til amerikanerne selv. Nogle robotter er jo mere værd end andre, som Orwell kunne have skrevet, hvis han havde forestillet sig vores endnu mere bizarre og perverse verden.
Del Link

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​