På fem-års dagen for Jyllands-Postens Muhammed-tegninger vil amerikanske ateister slå et slag for retten til blasfemi.
Det skriver amerikanske
Pew Forum med henvisning til organisationen Center for Inquiry, som den 30. september afholder "International dag for retten til blasfemi".
Også sidste år markerede den New York-baserede organisation sit ønske om en skarpere religionskritik, men dengang under navnet "International Blasfemi Dag".
Dette er dog ikke længere tilstrækkeligt, lyder det fra organisationens talsmand Nathan Bupp.
"Sidste år var der en masse kontrovers over, at vi gjorde dette bare for at håne religion. Det er simpelthen ikke korrekt", lyder det fra Nathan Bupp.
Dette bakkes op af organisationens bestyrelsesformand Ronald Lindsay, der forklarer navneforandringen med, at man dermed kan "understrege den vigtige forbindelse, vi mener, at der er mellem blasfemi og ytringsfriheden".
Den amerikanske organisation har specifikt udpeget den 30. september som mærkedag, da det var på denne dato, at Morgenavisen Jyllands-Posten i 2005 offentliggjorde de 12 Muhammed-tegninger, der kort efter sendte Danmark ud i årtiers største udenrigspolitiske krise.
Organisationen understreger dog, at arrangementet ikke er rettet specifikt mod islam og bestyrelsesformand Ronald Lindsay tager derfor også afstand fra en amerikansk kirke, der i begyndelsen af september afholder "Brænd en koran-dag".
"Jeg vil forsvare retten til at, man afholder den slags arrangementer, men vi vil bestemt ikke bakke op om afbrændingen af koranen. Vi mener derimod, at den bør læses kritisk", siger Ronald Lindsay, der understreger, at organisationen er kritisk overfor tro, ikke overfor troende som individer.
"Blasfemi bliver desværre ofte opfattet som ubarmhjertig kritik af troende. Men vores fokus er på selve troen", siger Ronald Lindsay.