Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Erik Bjerager, ansv. chefredaktør og adm. direktør
Erik Bjerager
Send artiklen Moské-strid rykker ud i New Yorks gader til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Moské-strid rykker ud i New Yorks gader

Demonstranter protesterer mod et islamisk center i nærheden af World Trade Center- grunden i New York. --

- Ed Ou/New York Times/Scanpix.

5 debatindlæg Hold mig opdateret

Hundredvis går på gaden for enten at støtte eller modsætte sig muslimsk kulturcenter med en moské tæt ved Ground Zero

Tilhængere og modstandere af forslaget om et muslimsk kulturcenter med en moské i nærheden af World Trade Center-grunden gennemførte sent søndag dansk tid hver deres demonstration i centrum af Manhattan. De blev holdt adskilt af politifolk og barrikader.

Den følelsesladede debat, som har fået politisk betydning på nationalt niveau, omhandler planerne om at bygge kulturcenteret to blokke fra grunden, hvor World Trade Centers tvillingetårne stod, da de den 11. september 2001 blev angrebet af al-Qaeda, og 3000 mennesker blev dræbt.

Republikanere, der er imod projektet, bruger det til at angribe den demokratiske præsident Barack Obama forud for midtvejsvalget, hvor hans parti kæmper for at genvinde kontrollen over Kongressen.

Kulturcenteret skal indeholde et bederum, og modstandere af centeret siger, at placeringen af det er ufølsomt. De frygter, at stedet vil huse religiøs ekstremisme. Dem, der bakker op om centeret, henviser til religionsfriheden og behovet for at fremme tolerance og forståelse.

Annonce
Hundredvis af modstandere råbte taktfast: "Ingen moské", de sang patriotiske sange og viftede med fotografier af voldelige angreb udført af islamiske ekstremister.

På et af skiltene stod: "Ikke alle muslimer er terrorister, men alle terroristerne var muslimer."

Rundt om hjørnet råbte tilhængerne: "Vi blæser på, hvad de skinhellige siger – religionsfriheden er kommet for at blive."

En af tilhængerne, den pensionerede skolelærer Ilene Kahn, sagde: "Det her er blevet et politisk middel til at prædike had. De fredselskende muslimer angreb os ikke."

Folk var hidsige og råbte ad hinanden, men der var ingen rapporter om vold eller anholdelser. Uniformerede politifolk og rækker af barrikader holdt demonstranterne adskilt. Talsmænd for politiet sagde, at der var sat ekstra styrker ind. De ville dog ikke sige hvor mange.

Obama og New Yorks borgmester, Michael Bloomberg, har sagt, at de støtter muslimernes ret til at bygge kulturcenteret i nærheden af den såkaldte Ground Zero – den tomme grund, som attentatet efterlod. Republikanerne er imod det, heriblandt den tidligere vicepræsidentkandidat Sarah Palin.

Andre foreslår at flytte centeret til et mindre omstridt sted.

Men Ali Akram, som er læge i området og støtter projektet, siger: "De folk, der siger, at moskéen ligger for tæt på Ground Zero, er de samme, der protesterer mod moskéer i Brooklyn og Staten Island og Tennessee og Wisconsin og Californien. Hvor stor radius vil de egentlig have? Der er ingen ende på det."

Mange af deltagerne i demonstrationen mod kulturcenteret var brandmænd og bygningsarbejdere, som bar på skilte med teksten: "Det her er hellig jord for newyorkerne".

Et andet skilt lød: "Jeg lærte alt, hvad der er værd at vide om islam 11. september."

I projektet indgår en 13 etager høj bygning, der skal huse et auditorium, et svømmebassin, mødelokaler og det omstridte bederum. Arkitekturen er simpel og omfatter hverken minaret, kuppel eller andre elementer, som man normalt forbinder med moskéer.

Nogle af modstanderne har anlagt en retssag. De forsøger at omstøde en retskendelse, der tillader byggeriet at fortsætte. Nogle af bygningsarbejderne har svoret ikke at ville arbejde på projektet. /Reuters/

Oversat af Sara Høyrup
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

Trådet overblik  |  Fladt overblik

En naturlig følge

Jørgen Christensen, publiceret d.24/08 13:24 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Moské-strid rykker ud i New Yorks gader
Denne perverse "straf gennem noget der ligner". Ikke "¨Münchhausen by proxy" men fjende gennem selvopfundet billede.

For er det ikke præcis det samme, der foregår i den amerikanske regerings udenrigspolitik og krigsførelse? Dem, der gennemførte terrorangrebene var "forbundet med" Al-Queda. Taleban-regeringen i Afghanistan gav "husly" til Al Queda. De fleste talebanere er tilhængere af islam (hvor meget ved man aldrig, da de jo kan dræbes ved at erklære noget andet). Så alle dem, der "støtter" islam, kan med fuld ret krænkes i deres rettigheder!

For det er sådan, at enhver der kan "forbindes" kan med fuld ret udenretsligt aflives gennem bombning og aktioner, inkluderet dem i nærheden, overalt i verden! Fængsles på ubestemt tid! Tortureres! Lederne har vist vejen, og befolkningen efter- og udlever pænt de anviste veje. Støtter patriotisk deres regering. Jeg får næsten tårer i øjnene af rørelse over en sådan sandt næsten selvopofrende humanisme og rettroende ansvarlighed.
Del Link

Ejendomsret og religionsfrihed

Bo Nake, publiceret d.24/08 14:09 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Moské-strid rykker ud i New Yorks gader
Ikke alle republikanere protesterer mod moskéen, men forsvarer den med henvisning til de mest grundlæggende amerikanske værdier. Forfatningens First Amendment fastlår religions-, ytrings- og forsamlingsfrihed, og kontroversen om moskéen i New York er et skoleekesempel på den indre sammenhæng ml. de nævnte rettigheder og ejendomsretten. ( Når jeg ikke må trænge ind i kirker for at holde foredrag om Nietzsche, er det ikke en begrænsning af min ytringsfrihed, for den kan jeg udfolde i min egen bolig eller i lejede lokaler til formålet. )
Kongresmedlem Ron Paul fra Texas har givet et meget relevant og velbegrundet forsvar for moskébyggeriet.
Ron Paul er en af de få repræsentanter for den tankegang, der gjorde USA til en stor nation. Følgeligt er han som ægte republikaner også advokat for non-intervention. Den opfattelse vil USA blive tvunget til at vende tilbage til, for med Bush og Obamas forarmelse af USA vil landet ikke længere kunne blande sig i andre landes anliggender. Men det ville have været mere værdigt, hvis de frivilligt havde afstået fra det.
http://www.ronpaul.com/2010-08-20/ron-paul-sunshine-patriots-stop-your-demagogy-about-the-nyc-mosque/
Del Link

Moské-strid rykker ud i New Yorks gader

Jørgen Christensen, publiceret d.24/08 20:07 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Moské-strid rykker ud i New Yorks gader
Dit link virkede ikke, men dette her gør måske? Og er det den samme udtrykte mening? http://original.antiwar.com/paul/2010/08/22/mosque-demagoguery-is-bipartisan/

I hvert fald er det slående, hvordan Ron Paul udtrykker sig med VÆRDIGHED og RESPEKT. Jeg håber han lever længe nok til at køre en "Martin Luther King"-agtig menneskelig værdighed af på amerikanerne. De er nemlig mennesker også! man skal bare appellere til det voksne menneske som statsmand, og ALDRIG som aktivist!
Del Link

VÆRDIGHED og RESPEKT ?

erik, publiceret d.28/08 03:47 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Moské-strid rykker ud i New Yorks gader
At bygge et muslimsk kulturcenter to blokke fra grunden, hvor World Trade Centers tvillingetårne stod, da de den 11. september 2001 blev angrebet af al-Qaeda, og 3000 mennesker blev dræbt af muslimske fanatikere, er da en provokation, der ikke gør sig fortjent til hverken værdighed eller respekt.
Del Link

Moské-strid rykker ud i New Yorks gader

Astor, publiceret d.28/08 10:22 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Moské-strid rykker ud i New Yorks gader
"At bygge et muslimsk kulturcenter to blokke fra grunden, hvor World Trade Centers tvillingetårne stod, da de den 11. september 2001 blev angrebet af al-Qaeda, og 3000 mennesker blev dræbt af muslimske fanatikere, er da en provokation, der ikke gør sig fortjent til hverken værdighed eller respekt."

Et par kvartaler (4 kvartaler, ret nøjagtig) fra World Trade Center... på Warren Street, ligger der allerede en moské ... og det har den gjort siden 1970...
Del Link

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​