Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Erik Bjerager, ansv. chefredaktør og adm. direktør
Erik Bjerager
Send artiklen Kvinder uden tørklæde chikaneres i Tjetjenien til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Kvinder uden tørklæde chikaneres i Tjetjenien

I Tjetjenien oplever flere kvinder chikane, hvis de ikke bærer tørklæde.

- EPA/ANATOLY MALTSEV/jt-cl/Scanpix

Emneord for denne artikel

kvinder | tørklæde | trusler | overfald | chikane | Tjetjenien
flexblock
Kommenter Hold mig opdateret

Tjetjenske kvinder siger, at de udsættes for chikane, trusler og overfald, fordi de ikke dækker sig til

En række kvinder i den russiske region Tjetjenien siger, at de er blevet chikaneret - og for nogles vedkommende fysisk skadet - af bander af mænd, som er sure over, at kvinderne ikke bærer hovedtørklæde under ramadanen, den muslimske fastemåned.

Skæggede mænd i traditionel islamisk klædedragt har ifølge indbyggere i hovedstaden, Grosnij, drevet omkring i gaderne til fods og i biler siden ramadanens begyndelse den 11. august for at kræve af barhovedede kvinder, at de dækker sig til.

"Der var to mænd, der kom hen til mig. Den ene af dem pillede rasende ved en bedekrans og sagde, at det ikke så særlig kønt ud at være barhovedet under ramadanen. Jeg blev simpelthen så bange," siger den 38-årige Markha Atabajeva til Reuters.

Atabajeva er blot én ud af mindst 12 kvinder, der har oplevet chikane eller ligefrem er blevet fysisk angrebet. Hun har tidligere set en gruppe mænd med automat-rifler skose kvinder, der ikke dækkede deres hår til.

Annonce
En anden kvinde midt i 30?erne siger, at hun blev slået i ansigtet med knytnæve af en mand i islamisk klædedragt. Det skete, da hun nægtede at tage et tørklæde på, han havde givet hende.

Mændenes handlinger sker, efter at en radikal ordre i sidste uge udgik fra Tjetjeniens åndelige leder om at lukke alle caféer i ramadan-måneden, og der er stigende frygt for præsident Ramzan Kadyrovs bestræbelser på at gennemtvinge islamiske regler.

En af angriberne, der beskriver sig selv som "aktivist", har følgende at sige til Reuters:

"Vi prøver at advare kvinderne om, at de synder mod Gud. Vi tvinger dem og slår dem," siger han på betingelse af anonymitet.

Han siger også, at hundredvis af tjetjenske kvinder er blevet "advaret", siden ramadanen begyndte.

En anden af voldsmændene siger, at de har handlet på ordre fra Tjetjeniens Center for Åndelig-Moralsk Oplæring, som Kadyrov etablerede for halvandet år siden.

Kadyrov har hidtil haft opbakning fra den russiske regering i Moskva, og iagttagere vurderer, at præsidenten - til gengæld for en vis fred i Tjetjenien - får lov at gennemtvinge sin udgave af islam. Alkohol er så godt som forbudt i Tjetjenien, og kvinder skal dække sig til i statslige bygninger. Flerkoneri er en ting, myndighederne ligefrem opfordrer til.

Kadyrovs talsmand afviser at kommentere aktionen mod tørklædeløse kvinder.

/Reuters/

Oversat af Sara Høyrup

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​