Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Erik Bjerager, ansv. chefredaktør og adm. direktør
Erik Bjerager
Send artiklen Når troen bæres uden på tøjet til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Når troen bæres uden på tøjet

Jacob Zakarias Larsen under rejsen i Indien, hvor vinderbilledet blev taget. Her er han i Ladakh i Nordindien.

- Maria Eyermann

Emneord for denne artikel

fotokonkurrence | vinder | Jacob Zakarias
flexblock
Kommenter Hold mig opdateret

Jacob Zakarias Larsen er med sit billede af en Sikh-pilgrim blevet vinder af Kristeligt Dagblads fotokonkurrence "Med troen på ferie". I et tempel i Indien mødte han sikh-pilgrimmen, og det er fascinationen af pilgrimmens religiøse påklædning, han har indkapslet i billedet

Et alvorligt ansigtsudtryk, foldede hænder omkring en vandrestav og en turban, som slynger sig om hovedet på en sikh-pilgrim. Det er motivet på årets vinderfoto i konkurrencen "Med troen på ferie", som er taget af 34-årige Jacob Zakarias Larsen, der er forbundssekretær, cand.theol. og præst i FDF.

"Sikh-pilgrimmen var ganske enkelt et fantastisk motiv. Ansigtsudtrykket, farverne og ikke mindst den særprægede religiøse påklædning råbte på et foto af ham. Det at lade troen komme til udtryk gennem påklædningen på en så tydelig og åbenlys måde, det er så anderledes end alt, hvad vi er vant til i Danmark," siger Jacob Zakarias Larsen og tilføjer, at det netop var fascinationen af pilgrimmens påklædning, der fik ham til at tage billedet.

Ifølge traditionen symboliserer sikhens kniv, som han bærer i bæltet, at en sikh skal forsvare de forsvarsløse og svage. Den er et kraftfyldt religiøst symbol for sikherne og et af fem kendetegn på, at en sikh er indviet til sikh-religionen. De øvrige kendetegn er uklippet hår, som samles i turbanen, en kam til det lange hår, et stålarmbånd og en bestemt slags underbukser.

Sammen med sin kæreste og en ven var Jacob Zakarias Larsen på rygsækrejse rundt i Nordindien, hvor de gjorde stop i sikhernes hellige by, Amritsar. Her besøgte de Det Gyldne Tempel, hvor de i nogle dage sad og observerede de tilrejsende og lokale, som kom forbi. Da billedet blev taget, sad Jacob Zakarias Larsen i et af templets søjlegange og betragtede folk i bøn, meditation og i gang med at udføre rituelle bade i vandet omkring templet.

Annonce
"Jeg har gennem billedet forsøgt at fange den på èn gang fredfyldte, men også intense stemning i templet, som pilgrimmen repræsenterer. Jeg synes, billedet giver et indtryk af pilgrimmens andægtighed og netop dette tempels store betydning for en sikh."

Ud over arbejdet i FDF er Jacob Zakarias Larsen aktiv i Gellerup Kirke i Århus, hvor han sidder med i menighedsrådet. Han har også været med til at starte en folkekirkelig ungdomskirke op i Århus midtby og har taget en journalistisk efteruddannelse. Fra 1. september flytter han fra Århus for at arbejde som informationsmedarbejder og præst i FDF i København.

marianne.knudsen@kristeligt-dagblad.dk

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​